• آ
 • ا
 • ب
 • پ
 • ت
 • ج
 • چ
 • ر
 • ز
 • ژ
 • د
 • ط
 • ف
 • ق
 • گ
 • ک
 • ع
 • غ
 • م
 • هـ

پیوند قلب

همه چیز درباره عمل جراحی پیوند قلب + ویدیوی واقعی | کافه پزشکی

در این ویدیوی شگفت انگیز عمل پیوند قلب به زیبایی به تصویر کشیده شده است و توضیحات این عمل جراحی مهم در ادامه پست آورده شده است. به هیچ عنوان این پست را از دست ندهید و تا پایان پست همراه کافه پزشکی باشید

پیوند قلب

پیوند قلب عملی است که در آن قلب بیمار مبتلا به نارسایی قلبی با قلب اهدا شده سالم تر جایگزین می شود. پیوند قلب معمولا برای افرادی انجام می شود که با دارو درمانی یا جراحی های دیگر وضعیتشان به اندازه کافی بهبود نیافته است.

در حالی که پیوند قلب یک عمل بزرگ است اما با مراقبت ها و پیگیری های مناسب، احتمال زنده ماندن شما بالا است.

پیوند قلب چرا انجام می شود ؟

در بزرگسالان نارسایی قلبی می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • ضعف عضله قلب (کاردیومیوپاتی)
 • بیماری عروق کرونر
 • بیماری دریچه قلب
 • نقص مادرزادی قلب
 • آریتمی بطنی که توسط سایر درمان ها کنترل نمی شود

در كودكان، نارسایی قلبی بیشتر در اثر نقص مادرزادی قلب ایجاد می شود.

پیوند عضو دیگر ممکن است همزمان با پیوند قلب (پیوند چند ارگانیک) در افراد با شرایط خاص در مراکز درمانی منتخب انجام شود.

پیوندهای چند عضو شامل موارد زیر هستند:

پیوند قلب و کلیه: این روش ممکن است علاوه بر نارسایی قلبی، گزینه ای برای برخی از مبتلایان به نارسایی کلیه باشد.

پیوند قلب و کبد: این روش ممکن است برای افرادی که شرایط کبدی و قلبی خاصی دارند گزینه مناسبی باشد.

پیوند قلب و ریه: در مواردی که این بیماری تنها با پیوند قلب یا پیوند ریه به صورت جداگانه قابل درمان نباشد، ممکن است پزشکان این روش را برای برخی از مبتلایان به بیماری ریوی و قلبی شدید پیشنهاد کنند.

پیوند قلب برای همه مناسب نیست. ممکن است در موارد زیر کاندید پیوند نباشید:

 • در سنین بالایی قرار دارند که می تواند در بهبود جراحی اختلال ایجاد کند
 • شرایط پزشکی دیگری مانند بیماری جدی کلیه، کبد یا ریه داشته باشید که می تواند بدون توجه به دریافت قلب اهدا شده، زندگی شما را کوتاه کند.
 • یک عفونت فعال داشته باشید
 • سابقه شخصی اخیر در مورد سرطان داشته باشید
 • قادر به ایجاد تغییر در سبک زندگی برای سالم نگه داشتن قلب اهدا شده نیستید؛ مانند نوشیدن الکل یا سیگار کشیدن

دستگاه های کمکی بطنی

برای برخی از افراد که نمی توانند پیوند قلب انجام دهند، گزینه دیگر ممکن است دستگاه کمک بطنی (VAD) باشد. دستگاه کمک بطنی یک پمپ مکانیکی است که در قفسه سینه شما کاشته می شود و به پمپ کردن خون از اتاق های تحتانی قلب (بطن ها) به بقیه بدن کمک می کند.

VADs معمولا به عنوان درمان موقتی برای افرادی که منتظر پیوند قلب هستند استفاده می شود. این دستگاه ها به طور فزاینده ای به عنوان درمان های طولانی مدت برای افرادی که نارسایی قلبی دارند اما برای پیوند قلب واجد شرایط نیستند مورد استفاده قرار می گیرند.

خطرات پیوند قلب

علاوه بر خطرات جراحی قلب باز که شامل خونریزی، عفونت و لخته شدن خون است، خطرات پیوند قلب شامل موارد زیر است:

رد پیوند قلب : یکی از مهمترین خطرات بعد از پیوند قلب این است که بدن شما قلب اهدا شده را رد می کند.

سیستم ایمنی بدن شما ممکن است قلب اهدا شده را به عنوان یک عامل خارجی ببیند و سعی کند آن را رد کند که می تواند به قلب آسیب برساند. هر گیرنده پیوند قلب داروهایی (سرکوب کننده سیستم ایمنی) را برای جلوگیری از رد پیوند دریافت می کند و در نتیجه میزان رد آن کاهش می یابد.

برای جلوگیری از رد، بسیار مهم است که همیشه داروهای خود را طبق تجویز مصرف کنید و مرتبا پزشک خود را ملاقات کنید.

رد اغلب بدون علائم اتفاق می افتد. برای تعیین اینکه بدن شما قلب جدید را رد می کند، در سال اول پس از پیوند، بیوپسی مکرر قلب انجام می شود. پس از آن، شما به بیوپسی اغلب نیاز نخواهید داشت.

در طی بیوپسی، یک لوله از رگ گردن یا کشاله ران شما وارد شده و به قلب شما هدایت می شود. یک نمونه کوچک بیوپسی از طریق لوله گرفته می شود و در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد.

شکست اولیه پیوند: در این شرایط که بیشترین علت مرگ در چند ماه اول پس از پیوند است، قلب اهدا کننده عملکردی ندارد.

مشکلات عروقی: پس از پیوند، ممکن است دیواره شریان های قلب شما ضخیم و سفت شود و منجر به واسکولوپاتی آلوگرافت قلبی شود. این امر می تواند گردش خون را از طریق قلب شما دشوار کند و باعث حمله قلبی، نارسایی قلبی یا ایست ناگهانی قلبی شود.

عوارض جانبی دارو: سرکوب کننده های سیستم ایمنی بدن که باید بقیه عمر آنها را مصرف کنید، می تواند آسیب جدی به کلیه و سایر اندام ها وارد کند.

سرطان: سرکوب کننده های سیستم ایمنی بدن همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. مصرف این داروها می تواند شما را در معرض خطر بیشتری از تومورهای پوستی و لنفوم غیر هوچکین قرار دهد.

عفونت : سرکوب کننده های سیستم ایمنی توانایی شما در مبارزه با عفونت را کاهش می دهد. بسیاری از افرادی که پیوند قلب دارند، لازم است در طی سال اول پس از پیوند خود در بیمارستان بستری شوند.

چگونه برای پیوند قلب آماده شوید

آماده سازی برای پیوند قلب اغلب هفته ها یا ماه ها قبل از پیوند آغاز می شود.

اولین قدم ها

اگر پزشک شما پیوند قلب را توصیه کند، احتمالاً برای ارزیابی به یک مرکز پیوند قلب ارجاع داده خواهید شد. بیمه درمانی خود را بررسی کنید تا ببینید کدام مراکز تحت برنامه شما قرار دارد. هنگام ارزیابی مرکز پیوند قلب، تعداد پیوندهای قلبی را که یک مرکز در هر سال انجام می دهد و میزان بقای آنها را در نظر بگیرید.

پس از تصمیم گیری در مورد مرکز، باید ارزیابی کنید تا ببینید واجد شرایط پیوند هستید. ارزیابی شامل موارد زیر است:

 • یک بیماری قلبی داشته باشید و از پیوند بهره مند شوید
 • ممکن است سایر گزینه های درمانی کمتر تهاجمی نیز برای شما مناسب باشند
 • به اندازه کافی سالم هستید که تحت عمل جراحی و درمان پس از پیوند قرار بگیرید
 • اگر سیگار می کشید، باید آنها را ترک کنید
 • از نظر عاطفی می توانید انتظار فراهم شدن قلب اهدا شده را داشته باشید

انتظار برای فرد اهدا کننده قلب

اگر تیم پزشکی مرکز پیوند مشخص کند که شما کاندیدای خوبی برای پیوند قلب هستید، این مرکز شما را در لیست انتظار قرار می دهد. انتظار می تواند طولانی باشد زیرا تعداد افرادی که به قلب اهدا شونده نیاز دارند از اهدا کنندگان بیشتر هستند. پیدا کردن یک اهدا کننده بستگی به اندازه قلب و میزان بیماری شما دارد.

در حالی که در لیست انتظار هستید، تیم پزشکی شما قلب و اندام های دیگر شما را تحت نظر قرار داده و در صورت لزوم درمان را تنظیم می کنند. این تیم به شما کمک می کند تا با رژیم غذایی خوب و فعال بودن، مراقب قلب خود باشید.

قبل از عمل پیوند

پیوند قلب معمولاً باید حداکثر چهار ساعت پس از برداشتن قلب اهدا کننده انجام شود تا قلب اهدا کننده قابل استفاده باشد. در نتیجه، قلب های اهدا شده ابتدا به یک مرکز پیوند نزدیک و سپس به درون مراکز ارائه می شوند

پس از اطلاع رسانی، شما و تیم پیوند خود زمان محدودی برای پذیرش مالی دارید. شما باید بلافاصله پس از اطلاع به بیمارستان محل پیوند بروید.

پس از ورود به بیمارستان، پزشکان و تیم پیوند شما ارزیابی نهایی را انجام می دهند تا تشخیص دهند که آیا قلب اهدا کننده برای شما مناسب است و آیا شما آماده عمل هستید یا خیر. اگر پزشکان و تیم پیوند شما تصمیم بگیرند که یا قلب اهدا کننده یا عمل جراحی برای شما مناسب نیست، ممکن است نتوانید پیوند را انجام دهید.

آنچه در طول پیوند قلب اتفاق می افتد

عمل جراحی پیوند قلب یک روش  جراحی قلب باز است که چند ساعت طول می کشد. اگر جراحی های قلبی قبلی انجام داده باشید، می بینید که این یکی پیچیده تر است و مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید.

قبل از عمل داروهایی دریافت خواهید کرد که باعث بیهوش شدن شما می شود. جراحان شما را به یک دستگاه بای پس قلبی متصل می کنند تا خون سرشار از اکسیژن در بدن شما جاری نشود.

جراح برشی در قفسه سینه شما ایجاد می کند. وی استخوان های قفسه سینه شما را باز می کند تا بتواند بر روی قلب شما جراحی انجام دهد.

جراح قلب نارسا را برداشته و قلب اهدا کننده را در جای خود قرار می دهد. وی سپس عروق اصلی خون را به قلب اهداکننده وصل می کند. قلب جدید اغلب با بازگرداندن جریان خون شروع به ضربان می کند. بعضی اوقات شوک الکتریکی لازم است تا قلب اهدا کننده شروع به ضربان کند.

به شما داروهایی داده می شود تا بتوانید پس از عمل به کنترل درد کمک کنید. بعد از عمل، مایعات و داروها را نیز از طریق لوله های داخل وریدی (IV) دریافت خواهید کرد.

بعد از پیوند قلب

ابتدا چند روز در بخش مراقبت های ویژه (ICU) خواهید ماند و سپس به بخش منتقل می شوید. به احتمال زیاد یک یا دو هفته در بیمارستان خواهید ماند. میزان زمان صرف شده در بخش مراقبت های ویژه و بیمارستان در افراد مختلف متفاوت است.

شما باید از نظر علائمی مانند تنگی نفس، تب، خستگی، عدم ادرار کردن به همان اندازه یا افزایش وزن تحت نظر قرار بگیرید. مهم است که در صورت مشاهده هرگونه علائم رد یا عفونت به تیم پیوند خود اطلاع دهید.

بعد از پیوند قلب باید چندین اقدام کنترل کننده را انجام دهید که شامل موارد زیر هستند:

سرکوب کننده های سیستم ایمنی بدن: این داروها فعالیت سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهند تا از حمله سیستم ایمنی به قلب اهدا شده جلوگیری شود. باید برخی از این داروها را تا آخر عمر مصرف کنید.

از آنجا که سرکوب کننده های سیستم ایمنی بدن، شما را در معرض عفونت قرار می دهند، پزشک ممکن است داروهای ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد قارچ نیز تجویز کند. برخی از داروها می توانند شرایطی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا، سرطان یا دیابت را بدتر کنند.

با گذشت زمان و با کاهش خطر رد، دوزها و تعداد داروها کاهش می یابد.

مدیریت داروها، روش های درمانی و برنامه مراقبت مادام العمر: پس از پیوند قلب، تمام داروهای خود را طبق دستور پزشک مصرف کنید. پیروی از یک برنامه مراقبت مادام العمر امری حیاتی است.

پزشک ممکن است دستورالعمل هایی در مورد شیوه زندگی شما مانند استفاده نکردن از محصولات تنباکو، ورزش، رژیم غذایی سالم و کاهش خطر ابتلا به عفونت به شما ارائه می دهد.

تمام دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید؛ به طور مرتب برای قرار ملاقات های بعدی به پزشک مراجعه کنید و در صورت بروز علائم یا عوارض به پزشک اطلاع دهید.

توانبخشی قلب شامل ورزش و آموزش هستند تا به شما در سلامتی و بهبودی بعد از پیوند قلب کمک کند. توانبخشی قلب، که شما ممکن است قبل از مرخص شدن از بیمارستان شروع کنید، می تواند به شما در بازگرداندن قدرت و بهبود کیفیت زندگی کمک کند.

چشم انداز پیوند قلب

بیشتر افرادی که پیوند قلب انجام می دهند از کیفیت خوب زندگی برخوردار هستند. بسته به شرایط شما، ممکن است بسیاری از فعالیت های روزمره زندگی خود را از جمله بازگشت به محل کار، شرکت در سرگرمی و ورزش از سر بگیرید. با پزشک خود مشورت کنید که چه فعالیت هایی برای شما مناسب است.

برخی از زنانی که پیوند قلب انجام داده اند می توانند باردار شوند. با این حال، اگر تصمیم به فرزندآوری بعد از پیوند دارید با پزشک خود صحبت کنید. به احتمال زیاد قبل از بارداری نیاز به تنظیمات دارویی دارید زیرا برخی از داروها می توانند عوارض بارداری را افزایش دهند.

میزان بقا بعد از پیوند قلب براساس تعدادی از عوامل متفاوت است. در سراسر جهان، میزان بقای کلی پس از یک سال بیش از ۸۵٪ و پس از پنج سال در حدود ۶۹٪ است.

اگر قلب جدید شما عملکرد مناسب نداشته باشد چه می شود؟

پیوند قلب برای همه موفقیت آمیز نیست. قلب جدید شما به دلایل مختلفی می تواند عملکرد مناسب نداشته باشد. در این شرایط پزشک شما ممکن است داروها را تنظیم کند یا در موارد شدیدتر پیوند دیگری انجام دهد.

اگر گزینه های درمانی دیگر محدود است، ممکن است تصمیم به متوقف کردن درمان کنید. بحث و گفتگو با تیم پیوند قلب، پزشک و خانواده شما باید انتظارات و ترجیحات شما را در مورد درمان، مراقبت های اضطراری و مراقبت از زندگی مشخص کند.

تغذیه بعد از پیوند قلب

پس از پیوند قلب، ممکن است شما نیاز به تنظیم رژیم غذایی خود داشته باشید تا قلب شما سالم باشد و عملکرد خوبی داشته باشد. حفظ وزن ایده آل از طریق رژیم و ورزش می تواند در جلوگیری از عوارضی مانند فشار خون بالا، بیماری قلبی و دیابت به شما کمک کند.

توصیه های متخصص تغذیه شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • هر روز میوه و سبزیجات زیادی بخورید
 •  نان های سبوس دار، غلات و حبوبات دیگر را مصرف کنید
 • نوشیدن شیر کم چرب یا بدون چربی یا خوردن سایر لبنیات کم چرب یا بدون چربی، به منظور حفظ کلسیم کافی در بدن شما
 • خوردن گوشت بدون چربی مانند ماهی یا مرغ
 • حفظ رژیم غذایی کم نمک
 • اجتناب از چربی های ناسالم مانند چربی های اشباع یا چربی های ترانس
 • جلوگیری از مصرف آب گریپ فروت و گریپ فروت به دلیل تأثیر آن بر روی گروه داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی (مهارکننده های کلسینورین)
 • جلوگیری از مصرف الکل
 • نوشیدن آب کافی و مایعات دیگر
 • پیروی از دستورالعمل های ایمنی مواد غذایی برای کاهش خطر عفونت

ورزش بعد از پیوند قلب

بعد از پیوند قلب، پزشک و تیم درمانی شما ممکن است توصیه کنند که ورزش و فعالیت بدنی را به صورت منظم انجام دهید تا به بهبود کلی سلامت جسمی و روحی کمک کنید.

ورزش منظم می تواند به شما در کنترل فشار خون، کاهش استرس، حفظ وزن سالم، تقویت استخوان ها و افزایش عملکرد بدنی کمک کند.

برنامه ورزش شما ممکن است شامل تمرینات گرم کردن مانند حرکات کششی باشد. تیم درمانی شما ممکن است فعالیت های بدنی از قبیل پیاده روی، دوچرخه سواری و تمرین قدرتی را به عنوان بخشی از برنامه ورزش شما پیشنهاد دهد. با تیم درمانی خود صحبت کنید که چه فعالیت هایی ممکن است برای شما مناسب باشد.

اگر احساس خستگی کردید از تمرین خود دست بکشید. اگر علائمی مانند تنگی نفس، حالت تهوع، ضربان قلب نامنظم یا سرگیجه داشتید، ورزش را متوقف کنید. اگر علائم شما برطرف نشد، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

منبع : mayoclinic.org | ترجمه اختصاصی کافه پزشکی


نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد