• آ
 • ا
 • ب
 • پ
 • ت
 • ج
 • چ
 • ر
 • ز
 • ژ
 • د
 • ط
 • ف
 • ق
 • گ
 • ک
 • ع
 • غ
 • م
 • هـ

فیبریلاسیون بطنی

همه چیز درباره فیبریلاسیون بطنی (VF) ؛ از علائم تا درمان | کافه پزشکی

فیبریلاسیون بطنی یک اختلال جدی قلبی است که باعث ایجاد ریتم غیر طبیعی قلب می شود و می تواند کشنده باشد. در بسیاری از افرادی که به این آریتمی دچار هستند، ضربان قلب نامنظم اولین و تنها علامت بیماری عروق کرونر است.

فیبریلاسیون بطنی (VF) ممکن است با فیبریلاسیون دهلیزی (AF) اشتباه گرفته شود. هر دو نوعی آریتمی هستند اما بر قسمت های مختلف قلب تأثیر می گذارند. AF اگرچه می تواند یک وضعیت جدی قلبی را نشان دهد اما به طور معمول نشانه یک مشکل مزمن است؛ نه یک عامل خطرناک و تهدید کننده برای حیات. همراه کافه پزشکی باشید

درمان فیبریلاسیون بطنی

در درمان اضطراری، تمرکز بر بازگرداندن هرچه سریع تر جریان خون به اندام ها از جمله مغز است. بیمار همچنین ممکن است تحت درمان بیشتری قرار بگیرد تا خطر عود را به حداقل برساند.

درمان های اورژانسی ممکن است شامل احیای قلبی ریوی (CPR) و استفاده از دستگاه دفیبریلاتور باشد.

احیای قلبی ریوی (CPR)

احیای قلبی ریوی (CPR) با هدف بازگرداندن جریان خون به کل بدن انجام می شود. هر کسی با دریافت آموزش های اساسی، می تواند این کار را انجام دهد.

در گذشته، CPR شامل چرخه های ۳۰ بار ماساژ قفسه سینه و سپس دو نفس دهان به دهان بود اما رهنمودهای صادر شده توسط انجمن قلب آمریکا (AHA) در سال ۲۰۰۸ حاکی از آن است که تنفس دهان به دهان ممکن است غیر ضروری باشد. انجمن قلب آمریکا هر چند سال یکبار، الگوریتم خود را بروز می کند که پیشنهاد می کنیم الگوریتم سال ۲۰۱۵ را در پست زیر ببینید:

در کافه پزشکی بخوانید: احیای قلبی ریوی گایدلاین ۲۰۱۵

فرد درمانگر باید در هر ثانیه حدود دو بار یا بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ بار در دقیقه، ماساژ قفسه سینه را انجام دهد. درمانگر باید اجازه دهد که قفسه سینه بین هر ماساژ به طور کامل به جای خود بازگردد. پس از شروع کار، ماساژ باید ادامه پیدا کند تا پرسنل اورژانس از راه برسند.

CPR زودرس و استفاده از دستگاه دفیبریلاتور، احتمال بقای فرد را افزایش می دهد.

استفاده از دفیبریلاتور

هدف این است که قلب را به فعالیت عادی بازگردانیم. این شوک ممکن است در ابتدا ضربان قلب را متوقف کند اما می تواند باعث متوقف کردن ریتم های نامنظم و بازگرداندن عملکرد طبیعی قلب شود.

علل فیبریلاسیون بطنی

برای اینکه قلب انسان بتپد، ضربان های الکتریکی باید مسیر خاصی را به سمت انتهای قلب دنبال کنند. اگر در مسیر این تکانه ها مشکلی وجود داشته باشد، ممکن است آریتمی یا ضربان قلب نامنظم ایجاد شود. هنگامی که عضلات در چهار محفظه قلب سفت می شوند، ضربان قلب اتفاق می افتد. در حین ضربان قلب، یک محفظه بسته می شود و خون را بیرون می فرستد.

انقباض هنگامی شروع می شود که گره سینوسی، یک ضربان الکتریکی ساطع کند که دهلیز راست و چپ را منقبض کند. تکانه الکتریکی تا گره دهلیزی بطنی در مرکز قلب ادامه می یابد. این گره بین دهلیز و بطن ها قرار دارد. ضربان الکتریکی از طریق این گره وارد بطن ها می شود و آنها را منقبض می کند؛ در نتیجه خون از قلب به کل بدن پمپاژ می شود.

علائم فیبریلاسیون بطنی

شایع ترین علائم فیبریلاسیون بطنی، افتادن ناگهانی یا غش کردن است زیرا ماهیچه ها و مغز خون کافی دریافت نمی کنند. حدود یک ساعت قبل از فیبریلاسیون بطنی، برخی افراد موارد زیر را تجربه می کنند:

 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • درد قفسه سینه
 • تاکی کاردی یا ضربان قلب شتاب و تپش قلب

فیبریلاسیون بطنی در مقابل فیبریلاسیون دهلیزی

دهلیز چپ و راست، حفره های فوقانی و بطن چپ و راست، حفره های تحتانی قلب را تشکیل می دهند.

هنگامی که دهلیز با سرعت بسیار زیاد به روشی نامنظم منقبض می شود، بیمار به فیبریلاسیون دهلیزی (AF) دچار شده است. هنگامی که دو حفره زیرین به طور نامنظم و با سرعت زیاد منقبض می شوند، بیمار به فیبریلاسیون بطنی (VF) مبتلا شده است.

بیمار مبتلا به فیبریلاسیون بطنی به طور معمول خیلی سریع هوشیاری خود را از دست می دهد و به فوریت های پزشکی از جمله احیای قلبی ریوی (CPR) نیاز دارد. اگر CPR انجام شود، احتمال زنده ماندن بیمار بیشتر است.

VF و AF: کدام یک خطرناک تر است؟

فیبریلاسیون بطنی خطرناک تر از فیبریلاسیون دهلیزی است. فیبریلاسیون بطنی غالبا باعث از بین رفتن هوشیاری و مرگ می شود زیرا آریتمی بطنی پمپاژ خون را مختل می کند و توانایی قلب برای تأمین خون غنی از اکسیژن کاهش می یابد.

VF می تواند باعث ایست ناگهانی قلبی (SCD) شود. SCD سالانه حدود ۳۰۰۰۰۰ نفر را در آمریکا به کام مرگ می کشاند. SCD می تواند در عرض چند دقیقه قربانی را بکشد و حتی در افرادی که به نظر سالم می رسند نیز ممکن است رخ دهد.

عوامل خطر ابتلا به فیبریلاسیون بطنی

عوامل خطر زیر با ابتلا به فیبریلاسیون بطنی مرتبط هستند:

 • سابقه فیبریلاسیون بطنی
 • سابقه حمله قلبی
 • کاردیومیوپاتی
 • مصرف کوکائین یا متامفتامین
 • بیماری مادرزادی قلبی یا نقص قلب هنگام تولد
 • برق گرفتگی یا صدمات دیگری که باعث آسیب عضله قلب می شود

حمله قلبی شایع ترین علت فیبریلاسیون بطنی است.

تاکی کاردی بطنی چگونه به VF تبدیل می شود؟

فیبریلاسیون بطنی معمولاً با تاکی کاردی بطنی شروع می شود.

تاکی کاردی بطنی یک ریتم غیرطبیعی و سریع است که از بطن سرچشمه می گیرد و این اتفاق در اثر حمله قلبی گذشته رخ می دهد. 

تاکی کاردی بطنی می تواند پس از حدود ۳۰ ثانیه از بین برود؛ بدون این که هیچ علامتی ایجاد کند. به این نوع، تاکی کاردی بطنی غیر پایدار گفته می شود. اگر بیش از حدود ۳۰ ثانیه ادامه یابد، می تواند باعث تپش قلب، سرگیجه یا از بین رفتن هوشیاری شود. در صورت عدم درمان، تاکی کاردی بطنی می تواند منجر به فیبریلاسیون بطنی شود.

تشخیص فیبریلاسیون بطنی

تشخیص فیبریلاسیون بطنی معمولا در شرایط اضطراری اتفاق می افتد زیرا بیمار هوشیاری خود را از دست داده است. ابزارهای تشخیصی زیر می توانند این وضعیت را تایید کنند:

مانیتور قلب: این دستگاه هرگونه بی نظمی در ضربان قلب را تشخیص می دهد.

بررسی ضربان قلب از روی پوست: تشخیص این وضعیت از روی ضربان قلب دشوار خواهد بود. ممکن است بسیار ضعیف یا غایب باشد.

آزمایشات تشخیصی می توانند به کشف علت کمک کنند.

الکتروکاردیوگرام (ECG)

نوار قلب فعالیت الکتریکی عضلات قلب را کنترل می کند. قلب به طور معمول در هر ضربان سیگنال الکتریکی کوچکی تولید می کند. نوار قلب نشان می دهد که قلب چگونه کار می کند، چه آسیب هایی به عضله قلب وارد شده است و آیا ضربان قلب طبیعی است یا خیر.

تست آنزیم قلبی

هنگامی که حمله قلبی رخ می دهد، برخی از آنزیم ها وارد جریان خون می شوند. آزمایش خون می تواند این آنزیم ها را تشخیص دهد. معمولاً سطح آنزیم طی چند روز بررسی می شود.

اشعه ایکس قفسه سینه

این امر می تواند ارزیابی کند که آیا قلب ورم دارد یا اینکه در رگ های خونی قلب اتفاق غیرمعمولی وجود دارد یا خیر.

اسکن هسته ای

این امر می تواند مشکلات رسیدن جریان خون به قلب را تشخیص دهد. تالیم یا برخی مواد رادیواکتیوی دیگر به جریان خون تزریق می شود. دوربین های ویژه مواد رادیواکتیو را هنگام عبور از درون ریه ها و قلب تشخیص می دهند.

اکوکاردیوگرام

نوعی تست سونوگرافی است که از امواج صوتی پر فشار برای دریافت تصاویر استفاده می کند. این آزمایش می تواند به پزشک کمک کند تا بیماری های ساختاری اساسی قلب را تشخیص دهد.

آنژیوگرافی

یک لوله نازک و انعطاف پذیر از طریق یک کاتتر وارد رگ خونی می شود. یک رنگ از طریق سوند به شریان ها تزریق می شود. این رنگ به پزشک در تشخیص بیماری شریان کرونر کمک می کند.

MRI یا سی تی اسکن

این تست های تصویربرداری می توانند کسر تخلیه ای را اندازه گیری کنند. آنها همچنین می توانند تشخیص دهند که بیمار دچار حمله قلبی شده است یا خیر.

جلوگیری از ابتلا به فیبریلاسیون بطنی

اگر پزشک تشخیص دهد که فیبریلاسیون بطنی ناشی از بافت اسکار سکته قلبی یا برخی نقایص ساختاری در قلب است، ممکن است داروها و اقدامات پزشکی برای به حداقل رساندن خطر وقوع مجدد VF را توصیه کند. موارد زیر ممکن است توصیه شود:

دارو درمانی

بتابلاکر ها معمولا برای جلوگیری از ایست قلبی ناگهانی یا فیبریلاسیون بطنی استفاده می شوند. آنها باعث می شوند کار قلب کندتر شود و با نیروی کمتری پمپاژ کند. آنها همچنین فعالیت الکتریکی قلب را تثبیت می کنند. مثالها شامل متوپرولول، پروپرانولول، تیمولول و آتنولول هستند.

مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE) با باز کردن رگ های خونی و کاهش فشار خون، کار قلب را کاهش می دهند. آنها همچنین ممکن است قلب را از آسیب بیشتر محافظت کنند.

برای اطمینان از عملکرد مناسب کلیه ها قبل از شروع این نوع دارو، آزمایش خون لازم خواهد بود.

حدود ۱۰ روز پس از شروع درمان، آزمایش های دیگری انجام خواهد شد تا اطمینان حاصل شود کلیه ها به درستی کار می کنند. طی یک دوره حدود ۳ هفته ای، دوز به تدریج افزایش می یابد. نمونه هایی از مهار کننده های ACE شامل لیزینوپریل، پریندوپریل و رامیپریل است.

آمیودارون یا مسدود کننده های کانال کلسیم نیز ممکن است تجویز شوند.

دفیبریلاتور قابل کاشت (ICD)

این دستگاه در داخل بدن قرار می گیرد و طراحی شده است تا انواع خاص آریتمی را با انتشار شوک های الکتریکی اصلاح کند.

آنژیوپلاستی عروق کرونر

در موارد شدید بیماری عروق کرونر، عمل جراحی ضروری است. آنژیوپلاستی شریان کرونر را باز می کند. یک سیم کوچک از شانه یا بازوی بیمار به سمت شریان می رود و قسمت مسدود شده آن را باز می کند.

پیوند بای پس عروق کرونر (CABG)

رگ خونی آسیب دیده با رگ های خونی که از مناطق دیگر بدن گرفته می شود، جایگزین می شود. اگر خون رسانی به قلب بهبود یابد، خطر فیبریلاسیون بطنی کاهش می یابد.

 

منبع : medicalnewstoday.com | ترجمه اختصاصی کافه پزشکی


2 نظر درباره ((همه چیز درباره فیبریلاسیون بطنی (VF) ؛ از علائم تا درمان | کافه پزشکی))

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد