• آ
 • ا
 • ب
 • پ
 • ت
 • ج
 • چ
 • ر
 • ز
 • ژ
 • د
 • ط
 • ف
 • ق
 • گ
 • ک
 • ع
 • غ
 • م
 • هـ

هفته چهلم بارداری

هفته چهلم بارداری ؛ پایان دوره کامل بارداری و آمادگی برای زایمان قریب الوقوع | کافه پزشکی

این لحظه ای است که شما و کودکتان منتظر آن مانده اید! در هفته چهلم بارداری دوره کامل بارداری پایان می پذیرد. احتمالا کودک شما بین ۳ تا ۴ کیلوگرم وزن دارد و طول او بین ۴۸ تا ۵۵ سانتی متر است؛ اگرچه برخی نوزادان با طول و وزن کمتر یا بیشتر متولد می شوند.

شما، یا در واقع جفت، هنوز در حال تهیه آنتی بادی های لازم جنین برای مبارزه با عفونت های شش ماه اول زندگی او هستید اما اگر قصد تغذیه نوزاد با شیر مادر را دارید، شیر شما آنتی بادی های بیشتری را برای تقویت سیستم ایمنی به نوزاد می دهد. همراه کافه پزشکی باشید

تغییرات بدن در هفته چهلم بارداری

حدود ۳۰ درصد از کل حاملگی ها بیش از ۴۰ هفته طول می کشد و هیچ کس نمی داند که تایم دقیق زایمان چه وقتی است. خوشبختانه، پزشک شما احتمالا نمی خواهد بیش از ۴۱ هفته طول بکشد.

اگر کیسه آب شما پاره شود …

یک واقعه که عدم وقوع آن تا قبل از شروع زایمان تضمین نمی شود، پاره شدن کیسه آب شما است – پارگی کیسه آمنیوتیک در اطراف جنین ۹ ماهه شما.

اولاً، کمتر از ۱۵ درصد از خانم ها قبل از شروع زایمان، پارگی غشا را تجربه می کنند و دوم اینکه اگر کیسه آب پاره شود، کمتر احتمال دارد که با فشار زیاد نشت پیدا کند و احتمالا به صورت قطره های کوچک نشت پیدا می کند.

چگونه می توانید بگویید که کیسه آمنیوتیک دچار پارگی شده است؟ مایع آمنیوتیک معمولاً بی رنگ و بی بو است. اگر متوجه مایعاتی شده اید که به رنگ سفید مایل به زرد هستند و بوی آمونیاک می دهند، احتمالا متوجه نشت ادرار شده اید و نه مایع آمنیوتیک. آزمایش دیگر این است که شما می توانید با فشار دادن عضلات لگن خود سعی کنید جریان مایع را قطع کنید. اگر جریان متوقف شود، ادرار است. اگر اینگونه نباشد، مایع آمنیوتیک است.

کیسه آب دچار پارگی شده و مایع سبز یا قهوه ای جریان دارد، حتما سریعا با پزشک خود تماس بگیرید. این بدان معنی است که کودک شما در رحم حرکات روده ای (مکونیوم) داشته است.

بسیاری از زنان ترس بی اساس از عدم توانایی در به دنیا آوردن فرزندشان دارند. به نظر می رسد غیرممکن باشد که چیزی بسیار بزرگ بتواند در چنین فضای کمی فشرده شود اما این دقیقاً همان چیزی است که اتفاق می افتد.

مهم این نیست که شما در ظاهر، شکم بزرگ شده ای داشته باشید؛ بلکه مهم این است که لگن شما بزرگ باشد. مادر طبیعت می داند چه کاری انجام می دهد و اکثر نوزادان با اندازه مادران مطابقت دارند. 

واژن شما نیز می داند چه کاری انجام دهد. واژن در طول زایمان به طرز چشم گیری کشیده می شود و بعد، به طور معجزه آسا، دوباره سفت می شود. حتی کودک شما نیز می داند چه کاری انجام دهد – سر جنین شما هنوز هم قابل انعطاف است تا بتواند در فضای تنگ قرار بگیرد. پس نگران نباشید!

علائم هفته چهلم بارداری

انقباضات براکستون هیکس

نمی دانید که آیا این انقباضاتی که این هفته احساس می کنید انقباضات Braxton Hicks است یا انقباض واقعی زایمان؟ اگر فرکانس یا شدت آن زیاد نشود یا اگر هنگام قدم زدن یا تغییر موقعیت فروکش کند، احتمالاً شما فقط دچار انقباضات براکستون هیکس شده اید.

تغییر در فعالیت جنین

حرکات کودک شما ممکن است تغییر کرده یا حتی کمی کند شده باشد اما او هنوز هم باید در آنجا حرکت کند. چه مقدار حرکت طبیعی است؟ باید بتوانید در یک ساعت ۱۰ حرکت را ردیابی کنید

اتساع یا افتادگی دهانه رحم

اتساع در سانتی متر و افتادگی در درصد اندازه گیری می شود. بعد از معاینه، پزشک شما احتمالاً اندازه گیری ها را انجام می دهد. گردن رحم در طی زایمان فعال دچار اتساع می شود.

اسهال

در هفته چهلم بارداری حرکات شل روده ممکن است نشانه ای از قریب الوقوع بودن زایمان باشد.

درد لگن

اگر کودک شما در این هفته به سمت گردن رحم فشار بیاورد، ممکن است احساس ناراحتی در لگن شما به وجود بیاید. اگر وقت دارید، ماساژ توسط یک متخصص خبره را امتحان کنید که می تواند این ناراحتی را تسکین دهد.

گرفتگی عضلات پا

در حالی که هیچ کس نمی داند چه عواملی باعث ایجاد اسپاسم های دردناک در پاهای شما می شود اما تحمل این وزن در نوع خود دشوار است! هنگامی که اسپاسم رخ می دهد، به آرامی می توانید انگشتان پا را به سمت ساق خود خم کنید.

تغییرات سطح انرژی

این هفته تغییرات سطح انرژی بسیار متداول است. شاید شما بخواهید مدام در حال کار کردن باشید یا شاید فقط اصرار داشته باشید که جلوی تلویزیون بنشینید و تکان نخورید. نگران نباشید هر دو حالت کاملاً طبیعی هستند.

نکات هفته چهلم بارداری

طب سوزنی را در نظر بگیرید

چینی ها هزاران سال است که می گویند طب سوزنی نوعی روش موثر برای تسکین درد است اما تازه اخیراً سایر نقاط جهان و همچنین جامعه پزشکی سنتی به این نکته توجه کرده اند.

مطالعات علمی اکنون از علم باستان حمایت می کند. محققان دریافته اند در میان سایر اثراتی که به خوبی درک نشده است، طب سوزنی باعث انتشار چندین ماده شیمیایی مغز از جمله اندورفین ها می شود که سیگنال های درد را مسدود می کنند.

متخصص طب سوزنی ده ها سوزن نازک را در نقاط مشخص شده در امتداد مسیرهای نامرئی در بدن قرار می دهند. طبق سنت باستان، این مسیرها کانال هایی هستند که از طریق آنها نیروی حیات بدن جریان می یابد.

محققان دریافتند که این نقاط با اعصاب عمیق مطابقت دارند. بنابراین، هنگامی که سوزن ها چرخانده می شوند یا اعصاب با نیروی الکتریکی تحریک می شوند، آزاد شدن اندورفین ها و تسکین درد صورت می گیرد.

شنا کنید

با شنا کردن در یک حمام آب گرم یا استخر، به بدن خود استراحت دهید. هرچند از داغ کردن زیاد وان خودداری کنید.

سر خود را گرم کنید

فکر کردن در مورد زایمان و موارد پس از آن شما را امان نمی دهد؛ ذهن خود را از فکر و خیال دور نگه دارید و سعی کنید هر روز کار لذت بخشی را برنامه ریزی کنید.

از خانه خارج شوید. اندکی قدم بزنید که حتی ممکن است به شما در پیش رفتن انقباضات کم کند. با دوستان خود ناهار بخورید و یک خرید کامل انجام دهید تا یخچال و فریزر خالی نماند و مطمئن شوید که وعده های غذایی آماده دارید.

ریلکس باشید

طبیعی است که اندکی هیجان زده و عصبی باشید اما مهم است که سعی کنید در مرحله اول زایمان تا حد امکان استراحت کنید و انرژی خود را ذخیره کنید.

 

منبع : whattoexpect.com | ترجمه اختصاصی کافه پزشکی


نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد