• آ
 • ا
 • ب
 • پ
 • ت
 • ج
 • چ
 • ر
 • ز
 • ژ
 • د
 • ط
 • ف
 • ق
 • گ
 • ک
 • ع
 • غ
 • م
 • هـ

دلایلی که شما را به انتخاب زایمان طبیعی سوق می دهد | کافه پزشکی

در این پست به بررسی اهمیت زایمان طبیعی می پردازیم . اگر در انتخاب نوع زایمان خود دچار شک و تردید شده اید تا پایان این پست مهمان وبسایت خودتون ینی کافه پزشکی باشید

فوايد پزشکي :

۱ – پيشگيري از خطر مرگ : بزرگترين فايده‌ي زايمان طبيعي کاهش مرگ مادر است . زيرا جراحي سزارين مانند تمام جراحي‌ها داراي خطر مرگ ناشي از عوامل بيهوشي گزارش شده است به طوری که نسبت مرگ و مير در سزارين ۷ برابر زايمان طبیعی است .
۲- پيشگيري از خطر عفونت : در واقع شايع‌ترين انواع عفونت پس از جراحي سزارين، عفونت رحم ، عفونت محل زخم جراحي و عفونت مثانه است ولي در زايمان طبيعي عفونت رحم به ندرت ديده مي شود .
۳ – عدم ازدیاد خونریزی : به طور متوسط،‌ خوني که در زايمان طبيعي از دست مي‌رود حدود ۷۰۰-۵۰۰ ميلي‌ليتر است و در مقابل خوني که در سزارين انتخابي از دست مي‌رود حدود ۱۰۰۰ ميلي ليتر است.
۴ – پيشگيري از آسيب ديدن دستگاه ادراري : در زايمان طبيعي احتمال آسيب ديدن به مثانه بسيار کم است .
۵ – پيشگيري از آسيب ديدن روده: پارگی و انسداد روده‌ ، عارضه جانبي شايع هر جراحي است که براي مجاري دستگاه گوارش مشکل ساز است زيرا در اين وضعيت حرکت روده‌ها کند و و يا در موارد نادر متوقف شده و محتويات روده داخل آن باقي مي‌ماند.
۶ – پيشگيري از لخته شدن خون در پاها: این حالتي است که در آن خون داخل سياهرگ لخته مي‌شود و معمول‌ترين محل تشکيل لخته‌، سياهرگهاي پا است . خطر ايجاد آن پس از جراحي سزارين ، ده برابر زايمان طبيعي است .
۷ – پيشگيري از هيسترکتومي ( برداشتن رحم ) : عمل سزارين به خصوص اگر تکرار شود در برخي موارد موجب چسبندگی جفت به عمق ديواره‌هاي رحم می شودکه در این موارد مجبور به درآوردن رحم مي شوند .

فوايد رواني:

۱ – احساس خوشايند از توانايي در زايمان طبيعي
۲ – احساس مشارکت در زايمان و درک نحوه تولد نوزاد
۳ – احساس تسلط و حاکم بودن بر اتفاقات حين زايمان
۴ – احساس برقراري ارتباط فوري و پيوند احساسي با نوزاد پس از وضع حمل
۵ – احساس رضايت از پذيرفتن مسؤوليت هاي مادرانه و مراقبت از نوزاد

فوايد زايمان طبيعي براي نوزاد:

۱- از آنجا که فوايد تغذيه طبيعي با شير مادر مورد توجه است سزارين براي مادراني که مايلند نوزادشان را با شير خود تغذيه کنند مشکل ساز خواهد شد . اغلب زناني که زايمان طبيعي مي‌کنند بلافاصله پس از تولد نوزاد ، تغذيه با شير خود را آغاز مي‌کنند و شيردهي در زناني که سزارين مي‌شوند با تاخير آغاز مي گردد.
۲ – یکی از خطرناکترين عارضه جانبي جراحي سزارين براي نوزاد‌، نارسي است،‌ اصطلاح نارسي عموماً‌ براي شرح دادن وضعيت نوزادي به کار مي‌رود که به دليل انتخاب زمان نادرست زمان سزارين، نارس به دنيا آمده است .
۳ – هنوز هم در اغلب بيمارستانها براي جراحي سزارين بيهوشي عمومي صورت مي‌گيرد و متاسفانه داروي به کار رفته براي بيهوشي مادر از طريق جفت به بدن نوزاد مي‌رسد . در اين صورت گاهي نوزاد لمس و فاقد واکنش‌هاي لازم به دنيا مي‌آيد .
۴ – يکي ديگر از عوارضي که به نظر مي‌آيد بر اثر سزارين در نوزاد بروز کند فقدان ايجاد فشار بر روي دستگاه تنفسي است در اين حالت تخليه‌ي مايع از اعماق ريه نوزاد ،‌به طور کامل صورت نمي‌‌گيرد . به همين دليل بروز مشکلات تنفسي در نوزاداني که به روش سزارين به دنيا آمده اند در مقايسه با زايمان طبيعي بيشتر است .

آیا می دانید که این یک باور غلط است که اگر نوزاد به روش سزارین متولد شود باعث کاهش میزان آسیبهای وارده بر او می شود. چون نتایج تحقیقات انجام شده در دنیا ، در میان دو گروه از نوزادانی که با روش های طبیعی و سزارین متولد شده اند ، نشان داده که با افزایش سزارین این آسیبها نظیر میزان فلج ها به ویژه فلج مغزی کاهش نیافته است.

آیا می دانید که دانشمندان بر این باورند عمل سزارین می تواند افسردگی بعد از زایمان را در مادران بیشتر کند؟

آیا می دانید تاکنون ثابت نشده است که افزايش هوش و سطح ايمني به نوع زايمان مرتبط است و این یک باور غلط است که کودکانی که به روش سزارین متولد می شوند باهوش تر از متولدین زایمان طبیعی هستند ؟

آیا می دانید یکی از عمده ترین دلیلی که باعث تشدید درد زایمان در مادران باردار می شود ترس و اضطراب مادر باردار از فرایند زایمان است؟
با روشهای مختلف می توان این درد را در مادران باردار کاهش داد از جمله :آموزشهای لازم وکافی در طول دوران بارداری و آگاهی مادر باردار از فرایند زایمان،انجام تمرینهای ورزشی مناسب در طول دوره بارداری،تمرینات تنفسی ؛ انجام زایمان بدون درد و…

آیا می دانید که این یک باور غلط است كه با انتخاب سزارين، هيچ گونه درد و مشكلي را تحمل نخواهند كرد و اين در حالي است كه درد و عارضه پس از انجام سزارين ايجاد خواهد شد .

آیا می دانید که در کشور ما سزارین تبدیل به اقدامی تجملی و لوکس شده است و انجام زایمان به این روش برای مادران اعتبار می آورد بدون آن که به عوارض آن فکر کنند و این یک باور غلط است.

آیا می دانید مدت بستری شدن و توانایی بازگشت به کارهای عادی و روزمره بعد از زایمان طبیعی خیلی کمتر از سزارین است و مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند زودتر به خانواده خود ملحق می شوند.

آیا می دانید مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند در دادن آغوز به نوزاد خود موفق تر هستند چرا که خوردن آغوز یا کلستروم به عنوان اولین واکسن برای کودک منافع بسیاری دارد.

آیا میدانید که پس از زایمان طبیعی، مادران با انجام ورزشهای مناسب ، به مراتب سریعتر از زمانی که سزارین می شوند، می توانند تناسب اندام خود را بدست آورند.

آیا می دانید متولدین با زایمان طبیعی زودتر آغوش گرم مادرشان را احساس و یک رابطۀقوی عاطفی میان مادر ونوزاد بر قرار می شودکه در تکامل احساسی و رفتاری نوزاد در آینده بسیار مهم است.

توصیه های ما به مادران باردار:

۱-ترس و هراس بی مورد از زایمان طبیعی را از خود دور کنید .
۲-برای اطمینان از سیر طبیعی حاملگی و تامین سلامتی خود و نوزادتان و به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد حاملگی و زایمان و حل مشکلات خود به افراد مجرب و آموزش دیده در مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید . آنها قادر خواهند بود شما را راهنمائی کنند.
۳-استفاده از تکنیکهای پیشرفته مانند سونوگرافی برای ارزیابی وضعیت جنین و مادر گاهی ضروری است لذا طبق توصیه پزشک حتماً آنرا انجام دهید.
۴-به پزشک یا مامای خود اعتماد کنید و به او اجازه دهید در مورد نحوه زایمان شما تصمیم بگیرد . هرگز به دلیل ترس از درد زایمان که یک امر طبیعی است . سزارین را به زایمان طبیعی ترجیح ندهید.


نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد