• آ
 • ا
 • ب
 • پ
 • ت
 • ج
 • چ
 • ر
 • ز
 • ژ
 • د
 • ط
 • ف
 • ق
 • گ
 • ک
 • ع
 • غ
 • م
 • هـ

آنتی هیستامین دکونژستان

اطلاعات دارویی : آنتی هیستامین دکونژستان Antihistamine Decongestant | کافه پزشکی

آنتی هیستامین دکونژستان برای تسکین موقتی علائم ناشی از سرماخوردگی، آنفولانزا، آلرژی یا سایر بیماری های تنفسی (مانند سینوزیت یا برونشیت) استفاده می شود. آنتی هیستامین ها به بهبود خارش چشم، بینی و گلو، اشک ریزش، آبریزش بینی و عطسه کمک می کنند. همراه کافه پزشکی باشید

اگر خود از این دارو استفاده می کنید، دستورالعمل های روی بسته را با دقت بخوانید تا مطمئن شوید داروی مناسب را مصرف می کنید. برخی محصولات دارای نام های تجاری مشابه هستند اما مواد اولیه مختلف با کاربرد های مختلف دارند. مصرف داروی اشتباه می تواند باعث آسیب شود. اگر در مورد محصول یا نحوه استفاده از آن سوالی دارید، از داروساز خود بپرسید.

دارو های سرفه و سرماخوردگی در کودکان با سن کمتر از ۶ سال بی خطر نیست. بنابراین، از این محصول برای درمان علائم سرماخوردگی در کودکان با سن کمتر از ۶ سال استفاده نکنید، مگر اینکه به طور خاص توسط پزشک تجویز شود. بعضی از محصولات (از جمله برخی قرص ها و کپسول های طولانی اثر) برای استفاده در کودکان با سن کمتر از ۱۲ سال توصیه نمی شود. از این محصول برای خواب آوری در کودکان استفاده نکنید.

این دارو سرماخوردگی را درمان یا طول آن را کوتاه نمی کند و ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کنند. برای کاهش خطر عوارض جانبی جدی، کلیه دستورالعمل های مربوط به دوز را با دقت دنبال کنید. از دیگر داروهای سرفه و سرماخوردگی که ممکن است حاوی مواد اولیه مشابه باشند استفاده نکنید. از پزشک یا داروساز خود در مورد روش های دیگر برای رفع علائم سرفه و سرماخوردگی (مانند نوشیدن مایعات کافی، استفاده از بخور و قطره یا اسپری بینی) سوال کنید.

نحوه مصرف آنتی هیستامین دکونژستان 

این دارو را طبق دستورالعمل پزشک و از طریق دهان مصرف کنید. اگر خود از دارو مصرف می کنید، تمام دستورالعمل های روی بسته دارو را رعایت کنید. اگر درباره هر یک از اطلاعات مطمئن نیستید، از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.

در صورت بروز ناراحتی معده این دارو با غذا مصرف می شود. در طی درمان با دارو مایعات زیادی بنوشید مگر اینکه پزشک شما طور دیگری تجویز کرده است.

اگر از فرم مایع این دارو استفاده می کنید، دوز آن را با استفاده از دستگاه یا قاشق مخصوص و با دقت اندازه گیری کنید. از قاشق آشپزخانه استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز صحیح را دریافت نکنید. اگر فرم مایع سوسپانسیون دارو را مصرف می کنید، قبل از هر بار مصرف بطری را به خوبی تکان دهید.

قرص ها یا کپسول های آهسته رهش دارو را خرد نکنید یا جوید. با انجام این کار می توانید تمام دارو را به طور همزمان آزاد کرده و خطر عوارض جانبی را افزایش می دهد. همچنین، قرص های آهسته رهش دارو را تقسیم نکنید، مگر اینکه خط تقسیم داشته باشند و یا پزشک یا داروساز به شما اینطور تجویز کرده است. قرص را به طور کامل بدون خرد کردن یا جویدن ببلعید.

اگر از قرص های جویدنی استفاده می کنید، قبل از بلع آن را کاملا بجوید.

اگر از قرص های حل شونده استفاده می کنید، قبل از استفاده از دارو، دستان خود را خشک کنید. هر قرص را روی زبان قرار دهید و بگذارید کاملا حل شود، سپس چند بار بلع انجام دهید.

دوز دارو بر اساس برندی که مصرف می کنید و سن شما، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می شود. بدون اطلاع پزشک دوز خود را افزایش ندهید. استفاده نادرست (سوءاستفاده) از این دارو ممکن است منجر به آسیب جدی (مانند توهم، تشنج، مرگ) شود.

اگر پزشک شما مصرف دارو را به صورت روزانه تجویز کرده است، آن را به طور منظم مصرف کنید تا بهترین اثر را داشته باشد. دارو را هر روز در ساعت ثابتی مصرف کنید.

در صورت شرایط بیماری بیش از ۱ هفته طول کشید یا بدتر شد یا به دلیل بروز تب، بثورات پوستی یا سردرد مداوم، به پزشک خود اطلاع دهید. این علائم ممکن است نشانه یک مشکل جدی پزشکی باشد و باید توسط پزشک معاینه شود.

عوارض جانبی آنتی هیستامین دکونژستان 

اگر هر یک از اثرات زیر ادامه دارد یا بدتر می شود، سریعا به پزشک یا داروساز خود بگویید: خواب آلودگی، سرگیجه، خشکی دهان، بینی و گلو، سردرد، ناراحتی معده، یبوست یا مشکل در خوابیدن.

اگر پزشک شما این دارو را تجویز کرده است، تشخیص داده است که سود دارو برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افراد با استفاده از این محصول عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی غیرممکن اما جدی، فورا به پزشک خود بگویید: تغییرات ذهنی و خلقی (مانند گیجی، توهم)، زنگ زدن گوش ها، مشکلات ادراری، تغییرات بینایی (مانند تاری دید یا دوبینی).

در صورت بروز هر یک از این عوارض نادر اما بسیار جدی فورا با اورژانس تماس بگیرید: ضربان قلب سریع و نامنظم، تشنج.

واکنش حساسینی بسیار جدی به این دارو نادر است. با این وجود، اگر متوجه علائم یک واکنش حساسیتی جدی از جمله بثورات پوستی، خارش، تورم (به خصوص صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکل در تنفس شدید سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

احتیاط آنتی هیستامین دکونژستان 

قبل از استفاده این دارو تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به خصوص در مورد مشکلات تنفسی (مانند آسم، آمفیزم)، دیابت، آب سیاه، مشکلات قلبی، فشار خون بالا، مشکلات کلیوی، بیماری کبد، تشنج، مشکلات معده یا روده (مانند زخم یا انسداد)، پرکاری تیروئیدی، مشکلات ادراری (مانند بزرگی پروستات).

این دارو ممکن است شما را دچار سرگیجه یا خواب آلودگی کند. الکل یا ماری جوانا (حشیش) می تواند سرگیجه یا خواب آلودگی شما را بیشتر کند.

تا زمانی که اثرات دارو بر شما وجود دارد، رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید یا هر کاری را که نیاز به هوشیاری دارد انجام ندهید.

مصرف مشروبات الکلی را محدود کنید.

محصولات مایع، قرص های جویدنی و قرص های حل شونده ممکن است حاوی قند یا آسپارتام باشند. محصولات مایع همچنین ممکن است حاوی الکل باشند. در صورت داشتن دیابت، وابستگی به الکل، بیماری کبد، فنیل کتونوریا (PKU) این دارو را با احتیاط مصرف کنید.


کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این محصول خصوصا بی قراری و تحریک پذیری حساس باشند. بزرگسالان مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این محصول حساسیت بیشتری داشته باشند، به خصوص سرگیجه، خواب آلودگی، گیجی، یبوست، ضربان قلب سریع یا نامنظم، مشکلات خواب یا مشکلات ادرار که می تواند خطر افتادن را افزایش دهد.

مصرف در بارداری آنتی هیستامین دکونژستان 

در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که ضروری باشد باید استفاده شود. در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید. این دارو ممکن است به شیر مادر منتقل شود ولی تاثیر آن بر نوزاد شیرخوار ناشناخته است. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی آنتی هیستامین دکونژستان 

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. لیستی از تمام دارو هایی را که استفاده می کنید (از جمله داروهای بدون نسخه و ویتامین ها و گیاهان دارویی) تهیه کنید و آن را با پزشک و داروساز خود نشان دهید. بدون تایید پزشک، داروهای خود را شروع یا قطع نکنید یا دوز آن را تغییر ندهید. 

برخی از دارو هایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارت اند از: آنتی هیستامین هایی که بر روی پوست استفاده می شوند (مانند کرم دیفن هیدرامین، پماد، اسپری)، داروهای درمان فشار خون (مخصوصا گوانتیدین، متیل دوپا، مهار کننده های بتا مانند آتنولول یا مسدود کننده های کانال کلسیم مانند نیفدیپین).

مصرف مهارکننده های MAO با این دارو ممکن است باعث تداخل جدی (احتمالا کشنده) شود. در طول درمان با این دارو از مصرف داروهای مهار کننده MAO (ایزوکاربوکسازید، لینزولید، متیلن بلو، مکلوبامید، فنلزین، پروکاربازین، راساژلین، سافینامید، سلژیلین، ترانیل سیپرومین) خودداری کنید. بیشتر مهارکننده های MAO همچنین نباید دو هفته قبل از درمان با این دارو مصرف شوند.

در صورت مصرف محصولات دیگری که باعث خواب آلودگی می شوند مانند ضد درد های مخدری یا دارو های سرفه (مانند کدئین و هیدروکودون)، الکل، ماریجوانا، داروهای خواب آور یا ضد اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریزوپودول، سیکلوبنزاپرین) یا سایر آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) به پزشک یا داروساز خود بگویید.

برچسب ها را بر روی تمام داروهای خود بررسی کنید (مانند دارو های حساسیت یا سرماخوردگی، مکمل های غذایی) زیرا ممکن است حاوی ترکیباتی باشد که می تواند بر فشار خون شما تاثیر بگذارد یا باعث خواب آلودگی شود.

این دارو ممکن است با آزمایشات پزشکی خاصی (مانند اسکن مغزی برای بیماری پارکینسون، آزمایش غربالگری دارو در ادرار) تداخل داشته باشد، که احتمالا باعث نتایج آزمایش نادرست می شود. مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان شما می دانند که از این دارو استفاده می کنید.

اوردوز آنتی هیستامین دکونژستان 

اگر فردی بیش از حد تجویز پزشک از دارو استفاده کرده است و علائم جدی مانند از هوش رفتن یا مشکل تنفسی دارد، با اورژانس تماس بگیرید. علائم اوردوز عبارتند از ضربان قلب نامنظم، توهم، از هوش رفتن و تشنج.

 

منبع : ndrugs.com | ترجمه اختصاصی کافه پزشکی


2 نظر درباره ((اطلاعات دارویی : آنتی هیستامین دکونژستان Antihistamine Decongestant | کافه پزشکی))

 1. اینقدر که مردم رو میترسونی که بار مسئولیت رو از دوشت دور کنی ، یه دفعه بگو که هیچکس از این دارو استفاده نکنه !! این رو هم که به این قسمت سایت گذاشتی که برای همه بنویسه خطا داشتی ، این هم باز نوعی سلب مسئولیت هست و کلاً اشخاص کثیف این کارها رو میکنند .

  • سلام علی جان
   سپاس از اظهار نظر شما
   ما نظر شما را محترم می پنداریم و لازم به ارائه توضیحات زیر خدمت شما هستیم
   اقدام ما در راستای آگاهی بخشی و افزایش سطح دانش علمی و پزشکی بیماران صورت می پذیرد و هیچگاه خود را جایگزین اقدامات درمانی نمی دانیم
   مشکل بخش اعظمی از بیماران، ناشی از عدم مراجعه به پزشک و سعی در پیدا کردن درمان در بین گفته های مردم، شبکه های اجتماعی و سایت های اینترنتی است که می تواند آسیب های جبران ناپذیری به فرد وارد کند
   ما در کافه پزشکی ضمن ارائه مطالب از بهترین و معتبرترین پایگاه های پزشکی جهان و ارائه منبع به همراه آنها که همین امر خیال آنان را از بابت مرجع بودن مطالب راحت می کند، به دنبال ارتقای فرهنگ اقدامات پزشکی و درمانی هستیم و این امر ممکن است شما را به این تفکر سوق دهد
   اما فراموش نکنیم که علم پزشکی دائما در حال تغییر و بروزرسانی است و صرفا نمی شود حتی به گفته های اخیر در این حوزه استناد کرد. همچنین شرایط هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت است و تنها پزشک معالج می تواند بهترین تصمیم را با توجه به شرایط اتخاذ کند
   پس نگرانی ما را درک کنید
   موفق باشید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد