• آ
 • ا
 • ب
 • پ
 • ت
 • ج
 • چ
 • ر
 • ز
 • ژ
 • د
 • ط
 • ف
 • ق
 • گ
 • ک
 • ع
 • غ
 • م
 • هـ

لاموتریژین

اطلاعات دارویی : لاموتریژین Lamotrigine | کافه پزشکی

 داروهای ضد صرع
     

موارد مصرف لاموتریژین

از اين دارو به عنوان داروي كمكي براي درمان حملات تشنجي نسبي اوليه و حملات تشنجي سندرم Gastaut – lennox استفاده مي‌شود.
 

مکانیسم اثر لاموتریژین

اين دارو شبيه فني‌توئين و كاربامازپين، كانالهاي سديمي وابسته به ولتاژ را مسدود مي‌كند.
 

فارماکوکینتیک لاموتریژین

از راه خوراكي به سرعت جذب مي‌شود. در كبد متابوليزه و از طريق كليه‌ها دفع مي‌شود. نيمه عمر پلاسمايي اين دارو به طور متوسط ۲۵ ساعت مي‌باشد. فراهمي زيستي اين دارو ۹۸% مي‌باشد.
 

منع مصرف لاموتریژین

در صورت وجود حساسيت مفرط به دارو ، نبايد مصرف شود.
 

عوارض جانبی لاموتریژین

بثورات جلدي ، تب، علائم شبه آنفولانزا ، خواب آلودگي،‌ندرتاً‌ اختلال در عملكرد كبد، لنفادنوپاتي، لوكوپنی،ترومبوسيتوپني،‌حساسيت به نور اختلالات بينايي، گيجي، عدم تعادل،‌خستگي، اختلالات گوارشي و تحريك پذيري از عوارض جانبي اين دارو هستند.
 

تداخلات دارویی لاموتریژین

والپروات غلظت پلاسمايي لاموتريژین را افزايش و كاربامازپين،‌فنوباربيتال و فني توئين، غلظت پلاسمايي آن را كاهش مي‌دهند. ضمناً لاموتريژین موجب افزايش غلظت پلاسمايي متابوليت‌ فعال كاربامازپين مي شود.
 

هشدار ها لاموتریژین

. در طول مصرف اين دارو پارامترهاي كبدي،‌كليوي وانعقاد خون بايستي دقيقاً‌ كنترل شود. 
۲٫ در صورت بروز بثورات جلدي، تب، علائم شبه آنفولانزا، خواب آلودگي و بدترشدن حملات صرعي به خصوص در ماه اول درمان، مصرف دارو بايد قطع شود. 
۳٫ درموارد زير،اين دارو بايد با احتياط فراوان مصرف شود: عيب كار كليه و تالاسمي
 

توصیه های دارویی لاموتریژین

. از قطع ناگهاني مصرف اين دارو بايد پرهيز شود. قطع مصرف دارو بايد به تدريج . حداقل طي ۲ هفته انجام شود. 
۲٫ دوره درمان با دارو بايد كامل شود. اين دارو نبايد بيشتراز مقدار تجويز شده مصرف شود. 
۳٫ در صورت فراموش شدن يك نوبت مصرفي دارو، به محض به ياد آوردن،‌ آن نوبت بايد مصرف شود، ولي اگر تقريباً‌ زمان مصرف نوبت فراموش شده و دو برابر كردن مقدار مصرف بعدي بايد خودداري گردد. 
۴٫ به منظور بررسي پيشرفت درمان، مراجعه منظم به پزشك ضروري است. 
۵٫ از مصرف ساير داروهاي حاوي الكل و داروهاي مضعف CNS با اين دارو بايد خودداري گردد. 
۶٫ به علت بروز تاري ديد، سرگيجه و خواب آلودگي ، هنگام رانندگي يا كار با ماشين‌‌آلاتي كه نياز به هوشياري دارند، بايد احتياط گردد. 
۷٫ در صورت بروز تب، بثورات جلدي، علائم شبه آنفولانزا، تورم غدد لنفاوي يا افزايش تشنج، بايد به پزشك مراجعه نمود.
 

دارو های هم گروه لاموتریژین

Carbamazepine
Felbamate
Gabapentin
Lacosamide
Levetiracetam
Magnesium Sulfate
Oxcarbazepine
Pregabalin
Rufinamide
Tiagabine
Topiramate
Sodium Valproate
Zonisamide
Vigabatrin
 

مصرف در بارداری

C :
Use with caution if benefits outweigh risks. Animal studies show risk and human studies not available or neither animal nor human studies done.
Lactation: Distributed into human breast milk; caution advised Data from multiple small studies indicate that lamotrigine plasma levels in human milk-fed infants have been as high as 50% of the maternal serum levels; neonates and young infants are at risk for high serum levels because maternal serum and milk levels can rise to high levels postpartum if lamotrigine dosage has been increased during pregnancy but not later reduced to the prepregnancy dosage Exposure is further increased due to the immaturity of infants’ glucuronidation capacity, needed for drug clearance; reported events include apnea, drowsiness, and poor sucking Closely monitor infant and measure infant serum level for toxicity if concerns arise; discontinue with lamotrigine toxicity
 

اشکال دارویی 

 
 
 
 
 
 
 

 

لاموتریژین چیست؟

لاموتریژین از داروهای ضد صرع است.صرع نوعی بیماری مغزی می باشد که در آن این حملات تشنج در اثر اختلال جریان الکتریکی سلول های قسمتی از مغز رخ می دهد.
تشنج يك حمله ي عصبي ناشي از اختلال در فعاليت الكتريكي مغز مي باشد و بصورت حرکات غیر ارادی در بدن،چشم ها و بخش هاي مختلف بدن بروز مي كند.این علایم می تواند عوارضی در پی داشته باشد و منجر به تغییرات در رفتار،احساسات،هوشیاری و سایر توانایی های ذهنی گردد از این رو کنترل و پیشگیری از بروز این حملات در مبتلایان به صرع بسیار حائز اهمیت است.لاموتریژین با کاهش جریان الکتریکی غیر طبیعی سلول های مغزی به تنهایی یا همراه با سایر داروهای ضد صرع جهت کاهش حملات تشنج استفاده می شود.
علاوه بر اینها لاموتریژین می تواند در برخی شرایط بیماری های اعصاب و روان مانند بیماری دوقطبی نیز اثر درمانی داشته باشد زیرا می تواند از بروز مرحله ی افسردگی در این بیماران جلوگیری نماید.

پیش از مصرف لاموتریژین 

-در صورت بارداری یا اقدام به بارداری و شیردهی پزشک خود را مطلع نمایید.
-در صورت سابقه ی مشکلات کلیوی،کبدی،بیماری پارکینسون و حساسیت دارویی به پزشک خود اطلاع دهید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید.

نحوه ی مصرف لاموتریژین

– دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید . مصرف این دارو باتوجه به وضعیت و نوع مشکل شما متفاوت می باشد.
-از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد،مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد.اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و مسائل خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .
-قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی از جمله بروز حمله ي تشنجي برای بیمار در برداشته باشد لذا قطع اين دارو بايدبصورت تدريجي و تحت نظر پزشك انجام شود.
-ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.
-مقدار مصرف دارو در کودکان با توجه به شرایط، سن و وزن آنها توسط پزشک محاسبه می شود.
-این دارو با غذا تداخل خاصی ندارد و می توان آن را قبل یا بعد از غذا مصرف کرد.قرص را بصورت کامل با یک لیوان آب ببلعید .
-در صورت فراموش كردن مصرف يك نوبت دارو بلافاصله پس از يادآوري آن را مصرف كنيد مگر آنكه زمان ياد آوري به نوبت مصرف بعدي دارو نزديك باشد.در اين شرايط نوبت فراموش شده را مصرف نكنيد و نوبت بعدي را در زمان خودش مصرف كنيد اما به هيچ وجه مقدار مصرف دارو را دوبرابر نكنيد.

توصیه های لاموتریژین

-با توجه به اینکه این دارو توسط شرکت ها ی متعددی ساخته می شود،ممکن است اثر داروی تولیدی شرکت های مختلف برای بیمار متفاوت باشد لذا نحوه ي مصرف اين دارو باتوجه به شركت سازنده و نام برند دارو متفاوت است . بطور مثال قرص هاي آهسته رهش بايد بصورت كامل بلعيده شوند و از خرد كردن يا نصف كردن آن ها خودداري شود. بعضي از برندها را بهتر است بعد از غذا و بعضي را بايد قبل از غذا مصرف كنيد به همين دليل دارو را دقيقا طبق دستور پزشك مصرف كنيد و همچنين پيش از مصرف بروشور دارويي موجود درجعبه ي دارو را به دقت مطالعه كرده و سوالات خود را از داروسازتان بپرسيد.
بهتر است هر بار برای دریافت نسخه ی جدیدتان از تغییر برند یا شرکت تولیدکننده ی دارو خودداری کنید و در صورت لزوم به پزشک خود اطلاع دهید.
-در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند.
بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور و پزشک خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید .
-به دليل عوارض ناشي از اين دارو براي جنين ،درصورتي كه قصد بارداري يا شك به بارداري داريد حتما پزشك خود را جهت تغيير دارو مطلع سازيد و در زمان مصرف اين دارو از روش مناسب جهت پيشگيري از بارداري استفاده نماييد.
-در ابتداي شروع درمان بيماري صرع با لاموتریژین ممكن است تعداد يا نوع حملات تشنج كمي تغيير كند اما نگران نباشيد زيرا به مرور اين مشكل برطرف مي شود.لذا احتياطات لازم را رعايت كنيد و با پزشك خود در تماس باشيد.
-مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.
-رانندگی برای بیماران مبتلا به صرع مناسب نمی باشد اما در صورتی که در مدت یک سال تشنجی رخ نداده باشد، می توان با نظر پزشک و با احتیاط ، مجددا شروع به رانندگی نمود. با این حال در صورتی که رانندگی می کنید باید حواستان به زمان مصرف داروها و خواب آلودگی ناشی از آنها باشد.

عوارض شایع لاموتریژین 

-خواب آلودگی، خستگی، سرگیجه و مشکلات بینایی مانند تاری دید از عوارض این دارو می باشد لذا تا زمانی که اثر دارو از بین نرفته از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز و احتیاط دارند خودداری نمایید .
_برای سردرد یا درد کمر و مفاصل احتمالی ناشی از مصرف این دارو از داروساز خود درمورد داروی ضد درد مناسب سوال بفرمایید.
_خشکی دهان نیز از علائم مربوط به مصرف این دارو میباشد که با آدامس یا آبنبات فاقد شکر می توان آن را برطرف نمود .
_در صورت احساس تهوع و اسهال ناشی از مصرف این دارو ،مصرف غذاهای سبک و ساده و پرهیز از غذاهای پرچرب و پر ادویه این مشکل را برطرف می سازد.
-در صورت بروز علائم آنفولانزا، گلودرد، تب یا تورم غدد لنفاوی، تغییرات شدید خلق و خو، مشکلات حرکتی، احساس لرزش، خستگی شدید،اختلال در خوابیدن، یا زخم خونریزی های بی دلیل و سایر موارد حتماً به پزشک خود مراجعه نمایید .

عوارض نادر اما مهم لاموتریژین

-این دارو می تواند عوارض نادر اما مهمی داشته باشد که علی رغم اینکه احتمال وقوع آنها کم می باشد اما پیگیری و توجه به آنها بسیار مهم می باشد.لذا در صورت داشتن علائم سرفه همراه با گلودرد ،خشکی و التهاب چشم وبروز لکه های قرمز پوستی فوراًبه پزشک خود یا مرکز درمانی مراجعه کنید.
 
منبع : وبسایت دارویاب

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

16 − هشت =