• آ
 • ا
 • ب
 • پ
 • ت
 • ج
 • چ
 • ر
 • ز
 • ژ
 • د
 • ط
 • ف
 • ق
 • گ
 • ک
 • ع
 • غ
 • م
 • هـ

وازکتومی

وازکتومی چیست و چه روش هایی برای انجام آن وجود دارد ؟ | کافه پزشکی

وازکتومی (Vasectomy) جراحی کوچکی برای جلوگیری از رسیدن اسپرم به مایع منی است ؛ مایع منی هنوز وجود دارد و هنگام انزال از آلت تناسلی خارج می شود اما هیچ اسپرمی در آن وجود ندارد. بعد از وازکتومی، بیضه ها هنوز اسپرم ایجاد می کنند اما توسط بدن جذب می شوند.

هر ساله بیش از پانصد هزار مرد در ایالات متحده آمریکا، وازکتومی را برای کنترل جمعیت انتخاب می کنند. وازکتومی بهتر از هر روش دیگری برای جلوگیری از بارداری موثر است. تنها ۱ تا ۲ زن از ۱۰۰۰ زن در سال بعد از اینکه شریک زندگی خود وازکتومی کرده است باردار می شوند. همراه کافه پزشکی باشید

در شرایط عادی چه اتفاقی می افتد ؟

اسپرم و هورمون های جنسی مردانه در بیضه ها ساخته می شوند. بیضه ها در قاعده آلت تناسلی وجود دارند. اسپرم ها بیضه را از طریق یک لوله مارپیچ (اپی دیدیم) ترک می کنند ؛ جایی که آنها تا زمان آماده شدن برای استفاده باقی می مانند. هر اپی دیدیم توسط لوله ای بلند به نام وازدفران (واز) به پروستات وصل می شود. وازدفران از قسمت تحتانی اسکروتوم وارد کانال اینگوینال می شود و سپس به لگن و پشت مثانه می رود. اینجاست که وازدفران با وزیکول منی پیوسته و مجرای انزالی را تشکیل می دهد.

هنگام انزال، مایع منی و وزیکول منی با اسپرم مخلوط می شوند تا مایع منی تشکیل شود. مایع منی در مجرای ادرار جریان می یابد و از انتهای آلت تناسلی شما بیرون می آید.

روش های وازکتومی

وازکتومی اغلب در مطب اورولوژی انجام می شود اما ممکن است در یک مرکز جراحی یا در بیمارستان نیز انجام شوند. شما و متخصص اورولوژی تصمیم می گیرید که برای انجام این عمل نیاز به آرامش کامل و استفاده از میزان زیاد داروهای خواب آور و آرامبخش دارید. اگر نیاز به آرامبخشی کامل داشته باشید، ممکن است وازکتومی را در مرکز جراحی یا بیمارستان انجام دهید.

از شما خواسته می شود فرمی را امضا کنید که به متخصص اورولوژی شما اجازه انجام این عمل را می دهد.

در اتاق عمل ناحیه کیسه بیضه شما با محلول ضد عفونی شسته می شود. بی حسی موضعی برای بی حس کردن منطقه تزریق می شود اما شما از لمس و حرکات آگاه خواهید بود. بی حسی موضعی باید هرگونه درد شدید را مسدود کند. اگر در طول عمل احساس درد کردید، می توانید به متخصص ارولوژی خود اطلاع دهید تا بیهوشی بیشتری انجام شود.

وازکتومی معمول

برای وازکتومی معمول، ۱ یا ۲ برش کوچک در پوست بیضه ایجاد می شود تا به وازدفران برسند. وازدفران برش خورده و یک قطعه کوچک برداشته می شود و فاصله کوتاهی بین ۲ انتها باقی می ماند. در مرحله بعد، متخصص اورولوژی ممکن است انتهای عروق را ببندد و سپس انتهای برش را با بخیه گره بزند. این مراحل پس از آن در مورد طرف دیگر یا از طریق همان برش یا از طریق یک مرحله جدید تکرار می شوند. برش های پوست بیضه ممکن است با بخیه های جذب شونده بسته شده یا اجازه بسته شدن خود به خودی را داشته باشند.

وازکتومی بدون تیغ جراحی (No-Scalpel Vasectomy)

برای وازکتومی بدون اسکالپل، متخصص اورولوژیست وازدفران را زیر پوست حس می کند و با یک گیره کوچک آن را در محل نگه می دارد. یک سوراخ ریز در پوست ایجاد شده و کشیده می شود تا وازدفران به آرامی بیرون آورده شود. سپس بریده می شود، گره می خورد و دوباره در جای خود قرار می گیرد.

خطرات وازکتومی

درست بعد از عمل، خطر کم خونریزی در ناحیه اسکروتوم وجود دارد. اگر متوجه شدید که اسکروتوم شما بزرگتر شده است یا درد زیادی دارید، بلافاصله با اورولوژیست خود تماس بگیرید. خطر کمی برای سندرم درد پس از وازکتومی وجود دارد. سندرم درد پس از وازکتومی یک درد مداوم است که می تواند درد وازکتومی را به صورت ادامه دار تقلید کند. هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث این امر می شود اما اغلب با داروهای ضد درد درمان می شود.

مطالعات نشان می دهد مردانی که وازکتومی داشته اند در معرض خطر بیشتری برای بیماری های قلبی، سرطان پروستات، سرطان بیضه و سایر مشکلات بهداشتی قرار ندارند.

پس از وازکتومی

ممکن است بعد از وازکتومی درد داشته باشید. برای مراقبت از هرگونه درد ممکن است به داروهای ضد درد ضعیف نیاز داشته باشید. درد شدید ممکن است عفونت یا سایر مشکلات را نشان دهد و شما باید متخصص اورولوژی خود را ببینید. توده خوش خیم (گرانولوم) ممکن است از نشت اسپرم از انتهای برش عروق به بافت های اسکروتوم تشکیل شود. ممکن است لمس یا فشار آن دردناک یا حساس باشد اما مضر نیست و معمولاً با گذشت زمان بهتر می شود.

متخصص ارولوژی شما بعد از وازکتومی به شما دستورالعمل مراقبت را می دهد.

شما باید بلافاصله بعد از عمل به خانه بروید. از رابطه جنسی یا فعالیت هایی که صرف قدرت زیادی را به دنبال دارد پرهیز کنید. تورم و درد را می توان با یخ روی شکم درمان کرد. بیشتر مردان در کمتر از یک هفته به طور کامل بهبود می یابند. بسیاری از آقایان قادر هستند که روز بعد به کار خود بازگردند.

رابطه جنسی اغلب می تواند طی یک هفته پس از وازکتومی از سر گرفته شود اما این مهم است که بدانید وازکتومی در بدو اول از بارداری جلوگیری نمی کند. پس از وازکتومی، اسپرم های جدید قادر به ورود به مایع منی نخواهند بود اما هنوز تعداد زیادی اسپرم در پایپ لاین وجود دارد که زمانی برای پاک کردن آنها لازم است. برای بررسی وجود اسپرم در انزال باید تجزیه و تحلیل مایع منی را انجام دهید. در این مدت، شما باید از اشکال دیگر کنترل بارداری استفاده کنید.

مدت زمان لازم برای انزال بدون اسپرم می تواند متفاوت باشد. اکثر متخصصان ارولوژی پیشنهاد می کنند حداقل ۳ ماه یا ۲۰ انزال بگذرد تا مایع منی بررسی شود. تا زمانی که تجزیه و تحلیل مایع منی اثبات نشود، نباید تصور داشته باشید که وازکتومی شما مؤثر باشد.

سوالات متداول

آیا با داشتن وازکتومی حس ارگاسم من تغییر خواهد کرد؟

انزال و ارگاسم معمولاً تحت تأثیر وازکتومی قرار نمی گیرند. مورد خاص و نادر، مردانی هستند که به سندرم درد پس از وازکتومی مبتلا شده است.

آیا وازکتومی ناتوانی جنسی ایجاد می کند؟

وازکتومی بدون عارضه نمی تواند ناتوانی جنسی ایجاد کند.

آیا وازکتومی می تواند موفقیت آمیز نباشد ؟

احتمال کمی وجود دارد که وازکتومی شکست بخورد.

آیا خطری برای آسیب به بیضه ها وجود دارد ؟

در موارد نادر، شریان بیضه ممکن است در طی وازکتومی صدمه دیده باشد. سایر مشکلات مانند هماتوم یا عفونت نیز ممکن است روی بیضه ها تأثیر بگذارد.

آیا می توانم بعد از وازکتومی فرزند داشته باشم ؟

بله، اما اگر اسپرم منجمد را ذخیره نکرده اید به یک روش اضافی احتیاج دارید. وازدفران می تواند از طریق روشی به نام وازکتومی معکوس مجددا متصل شود. اگر نمی خواهید واژکتومی معکوس کنید، می توان اسپرم را از بیضه یا اپی دیدیم گرفته و برای لقاح آزمایشگاهی استفاده کرد. این روشها پر هزینه هستند و ممکن است تحت پوشش بیمه درمانی شما نباشند. همچنین، آنها همیشه موثر نیستند.

منبع : urologyhealth.org | ترجمه اختصاصی کافه پزشکی


نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد