• آ
 • ا
 • ب
 • پ
 • ت
 • ج
 • چ
 • ر
 • ز
 • ژ
 • د
 • ط
 • ف
 • ق
 • گ
 • ک
 • ع
 • غ
 • م
 • هـ

داروهای تقلبی

تشخیص داروهای تقلبی از اصل ؛ چگونه ؟ | کافه پزشکی

بسياري از داروهاي قاچاق تقلبي بوده و در داخل كشور يا در كشورهاي همسايه با كپي كردن جلد و بروشور داروي اصلي تهيه مي شوند و نه تنها ماده موثره دارويي ندارند بلكه به دليل استفاده از تركيبات شيميايي غيراستاندارد كه در تهيه و ساخت اين داروهاي تقلبي به كار مي رود، همواره عوارض زيان باري روي سلامتي افراد جامعه دارند.


سازمان بهداشت جهاني اعلام كرده است ۵۰ تا ۸۰ درصد داروهاي عرضه شده در اينترنت، تقلبي هستند.

قيمت داروها در اينترنت بسيار ارزان تر است اما بيشتر اوقات داروهاي فروخته شده تقلبي است و اين به بهاي به خطر انداختن سلامتي انسان تمام مي شود

بر اساس اطلاعات اينترپل بيش از ده درصد از داروهاي موجود در بازارهاي جهان تقلبي است؛ اين نوع خريد و فروش سالانه ۵۸ ميليارد يورو به نفع فروشندگان درآمد داشته است. تجارت اين داروهاي تقلبي حتي از تجارت مواد مخدر نيز سودآور تر است.

اين داروها فاقد مجوز وزارت بهداشت بوده و فروش اين داروها در داروخان ههاي كشور ممنوع بوده و با متخلفين برخورد قانوني خواهد شد.

بيشترين قاچاق دارو مربوط به داروهايي از قبيل: داروهاي بدنسازي، مكملهاي غذايي، اكستازي، ترامادول (جوانان بيشترين مصرف كنندگان اين داروها هستند) می باشد.

معمولاً تركيبات درج شده بر روي ظروف محتوي مكم لهاي غذايي غيرمجاز با تركيبات داخلي ظرف دارو تطابق نداشته و حاوي مواد شيميايي و يا هورمون هايي هستند كه عوارض جانبي به دنبال دارند.

دقت و توجه شما به مشخصات برچسب در هنگام خريد اقلام دارويي و بهداشتي گامي موثر در جلوگيري از قاچاق كالا و اطمينان خاطر شما از سلامت فرآورده مي باشد.استفاده از داروهاي قاچاق، تقلبي، تاريخ گذشته، فاقد پروانه ساخت تهديدي جدي براي سلامت شما می باشد.

داروهاي وارداتي مجاز و مورد تاييد وزارت بهداشت و درمان بايد داراي برچسب فارسي نويس حاوي مشخصات ذيل باشند :

۱ – نام محصول
۲ – نام تجارتي محصول
۳ – شماره مجوز ورود از وزارت بهداشت
۴ – موارد مصرف
۵ – نام كشور و شركت سازنده
۶ – نام شركت واردكننده
۷ – تاريخ توليد و تاريخ انقضا و شماره سري ساخت

آئين نامه ها :

طبق قانون برنامه چهارم و آئين نامه انتظامي نظام پزشكي، پزشكان حق تجويز داروهاي غير مجاز و خارج از فهرست رسمي كشور را ندارند و در صورت تخلف لازم است موضوع در كميته بررسي نسخ دانشگاه مطرح و متخلفين به هيئت انتظامي نظام پزشكي و مراجع قضايي معرفي مي گردند و در صورت تكرار نسبت به لغو پروانه طبابت آنها اقدام گردد .

تجويز و توصيه پزشكان و ساير حرف پزشكي به مصرف مكمل هاي غذايي و تقويتي و فراورده هاي آرايشي و بهداشتي و جنسي غير مجاز و فاقد مجوزهاي قانوني از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، تخلف محسوب شده و لازم است برخورد جدي با آنها به عمل آمده و به مراجع قانوني معرفي شوند .

داروخانه ها فقط حق دارند فراورده هاي دارويي، مكمل ها، آرايشي و بهداشتي را عرضه كنند كه داراي مجوزهاي قانوني براي واردات يا توليد بوده و از طريق شبكه رسمي توزيع به آنها تحويل شده باشد و در غير اين صورت ضمن ضبط اقلام مذكور، مسؤول فني و موسس داروخانه متخلف محسوب شده و بايستي به منظور برخورد قانوني از جنبه هاي مختلف به مراجع قضايي، تعزيراتي و هيات انتظامي نظام پزشكي معرفي گردند و در صورت تعدد تخلفات ارتكابي و يا داشتن سابقه قبلي و تكرار تخلف نسبت به لغو موقت يا دائم پروانه تاسيس داروخانه اقدام گردد .

كميته مبارزه با تجويز و عرضه داروهاي غير مجاز، قاچاق، خارج از فهرست رسمي داروهاي ايران و تقلبي تشكيل شده و مقرر گرديده همكاران پزشک به طور جدي از تجويز آنها خودداري و داروخانه ها نيز از عرضه آن اجتناب ورزند

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران، روش‌های تشخیص برچسب‌های اصالت تقلبی از اصل را تشریح کرد و گفت: برچسب‌های اصالت واقعی و تقلبی با یکدیگر فرق‌هایی دارند اما مردم با داشتن آگاهی می‌توانند کالاهای قاچاق را تشخیص دهند.

به گزارش ايرنا، دکتر مهران ولائی افزود:متاسفانه گاهی مردم داروهایی را از مراکزی غیر از داروخانه می‌خرند که اتفاقا برچسب اصالت سازمان غذا و دارو را هم دارند و اصل به نظر می‌رسند و مردم فکر می‌کنند این داروها تقلبی نیست درحالی‌که این داروها قاچاق و تقلبی هستند.

وی خاطرنشان کرد: این مساله موجب شده تا معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران ، نمایشگاهی با عنوان آشنایی مردم با کالاهای قاچاق سلامت محور در میدان آرژانتین برگزار کند که در آینده در سایر نقاط تهران نیز برگزار خواهد شد.

ولائی در ادامه به بیان برخی از روش‌های تشخیص برچسب‌های اصالت تقلبی از اصل پرداخت و گفت: برچسب‌های اصالت واقعی و تقلبی با یکدیگر فرق‌هایی دارند که مردم با داشتن آگاهی می‌توانند کالاهای قاچاق را تشخیص دهند .

بطورمثال روی برچسب‌های تقلبی، شماره تماس جعلی برای ارسال پیامک استعلام اصالت برچسب کالا درج شده درحالی‌که شماره تلفن برای استعلام برچسب اصالت از طریق پیامک، ۲۰۰۰۸۸۲۲ است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: همچنین در بارکدهای برچسب اصالت ،شماره‌هایی وجود دارد که باید با شماره روی خود دارو یکسان باشد.

ولایی ادامه داد: همچنین برچسب‌های اصالت تقلبی معمولا تاریخ انقضا ندارند در حالی‌که برچسب‌های اصالت اصل تاریخ انقضا داشته و همان تاریخ انقضا نیز روی دارو درج شده است.

وی یادآور شد: در نمایشگاه آشنایی مردم با کالاهای قاچاق سلامت محور در میدان آرژانتین، قند و فشارخون مردم نیز اندازه گیری می‌شود که با استقبال خوب مردم روبرو شده است و جالب است که بسیاری از مراجعه کنندگان از بیماری دیابت یا فشارخون خود اطلاعی نداشتند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: این مساله نشان می‌دهد که اطلاع رسانی‌ها به مردم و نیز طرح پزشک‌ خانواده باید تقویت شود.

ولائی افزود: در این نمایشگاه با توزیع تراکت و بروشور به مردم در زمینه عوارض دوپینگ با داروها و مکمل های غیرمجاز ، اطلاع رسانی شده است؛ داروهای بدنسازی قاچاق عوارض زیادی از جمله عوارض کلبدی و اسکلتی به همراه دارند؛ این اطلاع رسانی‌ها در زمینه مواد آرایشی و بهداشتی نیز صورت گرفته است.

برچسب اصالت با هدف تشخیص کالای واقعی از کالای قاچاق روی محصولات سلامت محور با آرم سازمان غذا و دارو نصب شد اما با توجه به وجود برچسب‌های تقلبی متعددی که روی کالاهای سلامت محور به ویژه محصولات آرایشی و بهداشتی تحت عنوان شرکت‌های واقعی درج می‌شد از مردم خواسته شد تا با دقت بیشتری این محصولات را تهیه کنند.

منبع : اختصاصی کافه پزشکی

مصاحبه به نقل از همشهری آنلاین


نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد