• آ
 • ا
 • ب
 • پ
 • ت
 • ج
 • چ
 • ر
 • ز
 • ژ
 • د
 • ط
 • ف
 • ق
 • گ
 • ک
 • ع
 • غ
 • م
 • هـ

فلوکونازول

اطلاعات دارویی : فلوکونازول Fluconazole | کافه پزشکی

 داروهای ضد قارچ
     

موارد مصرف فلوکونازول

فلوکونازول در درمان عفونت های قارچی دهان و حلق، مری، واژن و عفونت های سیستمیک ناشی از کاندیدا البیکنس و در درمان عفونت های قارچی پوست مصرف می شود. این دارو ممکن است به عنوان جایگزین آمفوتریسین در درمان عفونت های کریپتوکوکی نیز مصرف شود. فلوکونازول همچنین برای پیشگیری از عود مننژیت کریپتوکوکی در بیماران مبتلابه ایدز و پیشگیری از بروز عفونت های قارچی در بیماران تحت درمان با پرتو درمانی یا داروهای سیتوکسیک مصرف می شود .
 

مکانیسم اثر فلوکونازول

فلوکونازول در قارچ های حساس به دارو ، آنزیم های وابسته به سیتوکروم P-405 را مهار می نماید وبیوسنتز دیواره سلولی را مختل می کند.
 

فارماکوکینتیک فلوکونازول

این دارو از راه خوراکی به خوبی جذب می شود. پس از جذب به طور گسترده در مایعات بدن منتشر می شود، اوج غلظت سرمی دارو ۲-۱ ساعت پس از مصرف خوراکی به دست می آید. نیمه عمر دفع دارو ۳۰ دقیقه است که در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه ممکن است افزایش یابد. دفع این دارو عمدتاً کلیوی است .
 

منع مصرف فلوکونازول

در صورت ابتلای بیمار به عیب کار کبد یا پورفیری، این دارو نباید مصرف شود.
 

عوارض جانبی فلوکونازول

عوارض گزارش شده برای فلوکونازول عبارتند از: تهوع، استفراغ، درد شکم، سر درد، بثورات جلدی ، کهیر وخارش ، به ندرت کاهش پلاکت های خون، پاراستزی، ترس بیمار از نور، سر گیجه ،آلوبسید ، آنژیوادم و آنافیلاکسی ، سندرم استیون- جانسون . همچنین در صورت مصرف طولانی مدت دارو ( بیش از ۱۴ روز ) احتمال بروز هپاتیت یا آسیب کشنده کبدی وجود دارد.
 

تداخلات دارویی فلوکونازول

در صورت مصرف همزمان ریفامپین با فلوکونازول به دلیل افزایش پتاسیم، غلظت سرمی فلوکونازول کاهش می یابد. فلوکونازول ممکن است در متابولیسم بعضی از داروها، از جمله فن توئین و داروهای سولفونیل اوره پایین آورنده قند خون، تداخل کند و غلظت سرمی این داروها را افزایش دهد. همچنین افزایش غلظت سرمی سیکلوسپورین، نورتریپتیلین و ترفنادین در صورت مصرف همزمان با این دارو گزارش شده اند که در مورد ترفنادین احتمال بروز واکنش های غیر عادی در ECG وجود دارد. فلوکونازول ممکن است اثر وارفارین را افزایش دهد.
 

هشدار ها فلوکونازول

۱- در صورت نیاز به درمان طولانی مدت ( بیش از ۱۴ روز ) با این دارو، وضعیت کار کبد به طور بالینی و بیوشیمیایی حتماً باید قبل از شروع درمان، دو هفته پس از شروع درمان و پس از آن به طور ماهانه پیگیری شود. 
۲- در صورت بروز علایم اختلال کار کبد، مصرف این دارو باید قطع شود.
 

دارو های هم گروه فلوکونازول

Itraconazole
Ketoconazole
Posaconazole
Voriconazole
Isavuconazole
 

مصرف در بارداری

C :
Use with caution if benefits outweigh risks. Animal studies show risk and human studies not available or neither animal nor human studies done.Category C: Available human data do not suggest an increased risk of congenital anomalies following a single maternal dose of 150 mg for vaginal candidiasis Category D: All other indications: A few published case reports describe a rare pattern of distinct congenital anomalies in infants exposed in-utero to high dose maternal fluconazole (400-800 mg/day) during most or all of the first trimester Reported anomalies are similar to those seen in animal studies and consist of brachycephaly, abnormal facies, abnormal calvarial development, cleft palate, femoral bowing, thin ribs and long bones, arthrogryposis, and congenital heart disease Lactation: Enters breast milk; use caution (AAP Committee states “compatible with nursing”)
 

اشکال دارویی 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

فلوکونازول

باوجود اینکه برخی انواع قارچ ها ی غیر بیماری زا در سطح پوست ما زندگی می کنند،برخی از انواع آنها نیز می توانند در سطح بدن رشد نمایند و عفونت و ضایعاتی بر روی پوست،داخل واژن و دهان ایجاد کنند. رایج ترین نوع قارچ های بیماری زای پوستی از دسته ای به نام تینه آ می باشند.
شایع ترین قارچ های ایجادکننده ی عفونت واژینال و دهانی مخمرهایی از دسته ی کاندیداها می باشند.
عفونت های قارچی بعضی مواقع در قسمت های داخلی بدن نیز رخ می دهند خصوصا در افراد با سیستم ایمنی ضعیف (مانند بیماران تحت شیمی درمانی، بیماران رماتیسمی یا مبتلایان به ایدز) احتمال ابتلا به عفونت های قارچی داخلی بیشتر است.
داروی فلوکونازول برای درمان عفونت های قارچی یا پیشگیری از ابتلا و گسترش آنها تجویز می شود.این دارو با از بین بردن قارچ ها و مخمر ها باعث ازبین رفتن عفونت می شوند.
مصرف این دارو تنها با تجویز پزشک مجاز می باشد و مصرف خودسرانه، بدون نسخه ی پزشک می تواند زیان آور باشد.

پیش از مصرف فلوکونازول 

-در صورت بارداری ،شیردهی،سابقه ی ضربان قلب نامنظم، مشکل کبدی و کلیوی،مشکلات خونی و سایر موارد، پزشک خود را مطلع نمایید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید.

 

نحوه ی مصرف فلوکونازول

این دارو بصورت کپسول و قرص خوراکی ۵۰،۱۰۰،۱۵۰ و۲۰۰میلی گرم موجود می باشد که پزشکتان با توجه به شرایط و نوع عفونت شما مقدارو زمان مصرف و طول مدت درمان شما را مشخص می کند.
-فلوکونازول در هر زمانی از روز ،قبل یا پس از غذا می تواند مصرف شود.
کپسول رابطور کامل همراه با یک لیوان آب میل کنید و از بازکردن یا جویدن آن خودداری نمایید.
-ممکن است درمان با این دارو در برخی عفونت ها نیاز به مصرف یادآور در روزهای آینده پس از پایان دوره ی درمانی داشته باشد. مثلاً ممکن است پزشک پس از اتمام درمان، هفته ای یک کپسول برای شما تجویز کرده باشد که این کار جهت تکمیل درمان و جلوگیری از عود مجدد عفونت ضروری می باشد.
-در برخی عفونت ها از جمله عفونت واژینال ، درمان با مصرف یک عددکپسول ۱۵۰میلی گرم توسط پزشک تجویز می شود لذا از مصرف بیش از حد تجویز شده خودداری نمایید.

توصیه های فلوکونازول

-در صورت مصرف بیش از ۱۴روز این دارو، نیاز به آزمایشات خونی برای پایش وضعیت کبدی و کلیوی می باشد .لذا پس از پایان درمان و حتی در صورت احساس بهبودی، با پزشک خود در تماس باشید.
-در صورتی که با مصرف این دارو علائم شما برطرف نشد و یا بدتر شد،به پزشک خود مراجعه نمایید.
-این دارو می تواند اثربخشی داروهای ضددیابت را بیشتر کند لذا در مدت درمان با این دارو،بیماران دیابتی نسبت به علائم افت قند هوشیارتر باشند.
-از آنجا که مصرف این دارو باداروهای بسیاری مانند داروهای ضد صرع(فنی تویین) ،قلبی(وارفارین،وراپامیل و سیزاپراید)،گوارشی (سایمتیدین)،کاهنده ی قندخون (گلی بنکلامید، گلی بوراید)و..تداخل دارد، در مورد مصرف هرگونه دارو با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.
– خانم ها در صورتی که از قرص های ضدبارداری استفاده می کنند، در مدت درمان با این دارو باید از یک روش دیگر ضدبارداری علاوه بر قرص جهت پیشگیری از بارداری استفاده نمایند.

عوارض شایع فلوکونازول

-احساس خستگی و بی حالی، معده درد و اسهال از عوارض شایع این دارو می باشد که با مصرف دارو همراه با غذاهای سبک و مصرف آب و مایعات بمقدار کافی برطرف می شود.با این حال در صورت شدید شدن اسهال و ادامه ی آن به پزشک مراجعه نمایید.
-سردرد نیز یکی از عوارض فلوکونازول می باشد که می توانید برای کنترل آن با داروساز خود جهت انتخاب داروی ضددرد مناسب مشورت نمایید.
-در صورت بروز لکه های قرمز بر روی پوست به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورت تیرگی ادرار ،ضعف و خستگی شدید و زردی پوست یا چشم به پزشک خود اطلاع دهید.

 

منبع : وبسایت دارویاب

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد