• آ
 • ا
 • ب
 • پ
 • ت
 • ج
 • چ
 • ر
 • ز
 • ژ
 • د
 • ط
 • ف
 • ق
 • گ
 • ک
 • ع
 • غ
 • م
 • هـ

آمفیزم زیر پوستی یا زیر جلدی ؛ دلایل ، تشخیص و درمان آن | کافه پزشکی

آمفیزم زیر جلدی (SCE، SE) زمانی است که گاز یا هوا در لایه زیر پوست قرار دارد. زیر جلد اشاره به بافت زیر پوست دارد و امفیزم به هوا وابسته است. از آنجاییکه هوا به طور کلی از حفره قفسه سینه می آید، آمفیزم زیر جلدی معمولا بر روی قفسه سینه، گردن و صورت رخ می دهد، جایی که می تواند از حفره قفسه سینه در طول فاسیا حرکت کند. آمفیزم زیر جلدی به لمس حساس است، احساسی که مشابه لمس کردن برنج کریپسی است ؛ این احساس هوا در زیر پوست به عنوان کرپیت زیر جلدی شناخته می شود. همراه کافه پزشکی باشید

اتیولوژی های متعدد آمفیزم زیر جلدی گزارش شده است. پنومومدیاستینوم اولین بار به عنوان یک نهاد پزشکی توسط لانک به رسمیت شناخته شد، که آن را در نتیجه تروما در سال ۱۸۱۹ گزارش کرد. بعدها، در سال ۱۹۳۹، در بیمارستان جان هاپکینز، دکتر لویی هاممن آن را در خانم پس از زایمان توصیف کرد؛ در واقع، آمفیزم زیر جلدی گاهی اوقات به عنوان سندرم هممن شناخته می شود. با این حال، در برخی از محافل پزشکی، به جای آن معمولا به عنوان سندرم مک لین  شناخته می شود. 

آمفیزم زیر جلدی ممکن است از سوراخ شدن بخشی از سیستم تنفسی یا دستگاه گوارش به وجود آمده باشد. به ویژه در قفسه سینه و گردن، ممکن است هوا به علت ترومای نفوذ (به عنوان مثال، زخم های گلوله ای یا زخم های تکان دهنده) یا ترومای ناخوشایند اینجاد شود . عفونت (به عنوان مثال، گازگرنگ گاز) می تواند گاز را در بافت های زیر جلدی به دام بیندازد.

آمفیزم زیر جلدی می تواند ناشی از شرایط پزشکی باشد که باعث می شود فشار در آلوئول ریه بالاتر از بافت خارج از آن باشد. شایع ترین علل آن پنوموتوراکس و چست تیوب است که توسط لخته خون یا مواد فیبرین بسته شده است. همچنین می تواند به علت پارگی آلوئول ها خود به خود رخ دهد. هنگامی که این بیماری توسط جراحی بوجود می آید، آن را به عنوان آمفیزم جراحی نامیده می شود.

آمفیزم زیر جلدی به طور معمول خطر شناخته نمی شود ، اما این می تواند نشانه ای از شرایط بسیار خطرناکی مانند پنوموتوراکس باشد. اگرچه شرایط اساسی نیاز به درمان دارد، اما آمفیزمای زیر جلدی معمولا توسط بدن دوباره جذب می شود. با این حال، آمفیزم زیر جلدی می تواند ناراحت کننده باشد و ممکن است با تنفس تداخل کند و اغلب با حذف هوا از بافت ها، به عنوان مثال با استفاده از سوزن های بزرگ، برش پوست یا کاتتریزاسیون ، آمفیزم زیر جلدی درمان می شود.

علل ایجاد آمفیزم زیرجلدی

نشانه ها و علائم آمفیزم زیر جلدی خود به خودی متفاوت است، اما اغلب با تورم گردن و درد قفسه سینه همراه است و همچنین ممکن است گلودرد، درد گردن، بلع دشوار، خس خس سینه و مشکل تنفس باشد. اشعه ایکس در قفسه سینه ممکن است در ناحیه مدیاستینوم، وسط حفره قفسه سینه، هوا را نشان دهد. یک مورد قابل توجه از آمفیزم زیر جلدی ، تشخیص آن با لمس کردن پوست آسان است. آن را مانند کاغذ بافت یا برنج کریسپیس احساس می کند. لمس کردن حباب ها موجب می شود آنها حرکت کنند و گاهی سر و صدا ایجاد می کنند. حباب های هوا که بدون درد هستند و مانند گره های کوچک به لمس حساس هستند ، ممکن است هنگامی که پوست بالای آنها لمس می شود، دچار لرز شود. بافت های اطراف معمولا تورم دارند. وقتی مقدار زیادی از هوا به داخل بافتها برسد، صورت می تواند بطور قابل توجهی باد کند . اگر آمفیزم در اطراف گردن و سینه بسیار شدید باشد، تورم می تواند تنفس را مختل کند. هوا می تواند به بسیاری از قسمت های بدن منتهی شود، از جمله شکم و اندام ها، زیرا  بافت چربی در پوست نمی تواند از حرکت هوا جلوگیری کند . 

علائم و نشانه های آمفیزم زیرجلدی

تروما

شرایطی که موجب ایجاد آمفیزم زیر جلدی می شود ممکن است از هر دو ضربه تکان دهنده و نفوذی ناشی شود؛ اغلب نتیجه یک زخم ریش تراشی یا گلوله ای است.

ترومای قفسه سینه، یکی از علل عمده آمفیزم زیر پوستی است که می تواند هوا را به داخل پوست دیواره قفسه سینه از گردن یا ریه وارد کند. هنگامی که غشاهای پلور به صورت تکان دهنده پاره می شوند، هوا ممکن است از ریه به عضلات و بافت زیر جلدی دیواره قفسه سینه حرکت کند. هنگامی که آلوئول ریه پاره می شود، همانطور که در انفجار ریه اتفاق می افتد، هوا می تواند در زیر پلور احشایی، به ناف ریه، تا تراشه و گردن برسد .  ۲۷٪ از بیمارانی که شکستگی دنده دارند، همچنین دارای آمفیزم زیر جلدی هستند. شکستگی دنده ممکن است پلور پاریتال را پاره کند در نتیجه غشای داخلی دیواره قفسه سینه، اجازه می دهد هوا به داخل بافت های زیر جلدی نفوذ کند . 

اعمال جراحی

آمفیزم زیر جلدی یک عارضه از عمل جراحی است. به عنوان مثال در جراحی قفسه سینه غیرشایع نیست .  همچنین ممکن است از جراحی در اطراف مری مریض رخ دهد و به ویژه در جراحی طولانی مدت ممکن است. سایر علل بالقوه ، فشار به هر دلیل و با هر تکنیکی است که در آن وقوع آمفیزم اغلب غیر منتظره است. مثلا در نتیجه عمل جراحی دهان، لاپاروسکوپی و کریکوتیروتومی رخ دهد. در پنومونکتومی، که در آن کل ریه برداشته می شود، قسمت پوسیده باقی مانده برونش ممکن است هوا را نشت دهد، یک وضعیت نادر اما بسیار جدی است که به آمفیزم زیر جلدی پیشرفته منجر می شود.

عفونت 

هوا می تواند در عفونت های حیاتی مثل گانگرن رخ دهد که به عنوان نشانه ای از اواخر گاز گانگرن اتفاق می افتد . آمفیزم زیر جلدی یکی از نشانه های فورنیر گنگران است. وقتی که آمفیزم به علت عفونت اتفاق می افتد، نشانه هایی از عفونت سیستمیک است

تشخیص

تصویربرداری پزشکی برای تشخیص بیماری یا تایید تشخیصی با استفاده از علائم بالینی استفاده می شود. در یک رادیوگرافی قفسه سینه، آمفیزم زیر جلدی ممکن است به عنوان شعاع رادیولوسنتال در الگوی مورد انتظار از گروه عضله اصلی پاتکوس دیده شود. هوا در بافت های زیر جلدی ممکن است با رادیوگرافی قفسه سینه دیده شود که به طور بالقوه می تواند شرایط جدی مانند پنوموتوراکس را پیش بینی کند . امفیزم زیر جلدی همچنین می تواند در CT اسکن دیده شود و هوا به عنوان مناطق تاریک ظاهر می شود. سی تی اسکن بسیار حساس است، زیرا معمولا آن را می توان برای پیدا کردن نقطه دقیق که از آن هوا به داخل بافت نرم وارد می شود استفاده کرد 

درمان 

آمفیزم زیر جلدی معمولا خوش خیم است.. اغلب نیاز به درمان ندارد ؛ با این حال، اگر مقدار هوا زیاد باشد، می تواند تنفس را مختل کند و ناراحت کننده باشد.  گاهی اوقات به حالت “Emphysema Subcutaneous Massive” پیشرفت می کند که بسیار ناراحت کننده است و نیاز به جراحی دارد. همچنین فشار هوا می تواند مانع رسیدن جریان خون به پستان و پوست شود که این حالت می تواند به نکروز پوست در این مناطق منجر شود. این یک شرایط فوری است که نیاز به فشرده سازی سریع و کافی دارد.  موارد شدید می تواند تراشه را فشرده و نیاز به درمان داشته باشد.

در موارد شدید آمفیزم زیر جلدی، کاتترها را می توان در بافت زیر جلدی قرار داد تا هوا را آزاد کند.  “سوراخ سوراخ” کردن پوست ممکن است گاز را آزاد کند. وقتی که آمفیزم زیر جلدی به علت پنوموتوراکس اتفاق می افتد، چست تیوب اغلب برای کنترل استفاده می شود؛ این امر منبع ورود هوا به فضای زیر جلدی را حذف می کند.

منبع : کافه پزشکی

ترجمه اختصاصی کافه پزشکی


10 نظر درباره ((آمفیزم زیر پوستی یا زیر جلدی ؛ دلایل ، تشخیص و درمان آن | کافه پزشکی))

 1. سلام. پرستار واکسن آنفولانزا در عضله بازو برای داداشم زد ولی هوا خود واکسن رو خالی نکرد. حالا اگه بازوش رو فشار بده صدای قرچ قرچ میده. حدود ۱ سی سی بود. مشکلی که نداره؟

  • سلام دوست عزیز
   معمولا واکسن آنفولانزا و به طور کلی اغلب واکسن های زیر جلدی رو بنا به دلایلی هواگیری نمی کنند
   هواگیری باعث کاهش دوز دارو و کبود شدن محل تزریق می شود
   اگر علامت دیگری ندارند، طبیعی است و پس از مدتی رفع می شود

   • سلام پدر من در اثر تروما دچار اسیب به پشت دنده شد سطحی و بعد در محل تروما امفیزم زیر جلدی لمس میشود چکار باید کرد؟

 2. سلام من دندون پزشکی رفتم برای درمان امپلنتم ، دکتر روی ایمپلنت کار میکرد ، که متوجه شد ، صورتم ورم کرده ، الان اطراف گوشم زیر چشمم و توی لپم و گردنم مقداری هوا رفته ، خود دکتر میگه جذب میشه ، ولی من نگرانم ، چیکار میشه کرد ؟ امکانش هست توضیح بدین؟؟

  • سلام دوست گرامی
   نیازی به نگرانی نیست و اگر اختلالی در وضعیت تنفسی شما ایجاد نکرده به خودی خود جذب می شود
   در صورت ایجاد اختلال در تنفس و مشکلات دیگر برای درمان به پزشک مراجعه نمایید

 3. سلام من یه تزریق به قسمتی از پیشونیم داشتم و اولین بار تزیق حدود دو سی شاید بیشتر نمیدونم هوا وارد شد زیر پوستم…من خودم حس کردم و پلک چشم راستم مقداری باد کرد ، دست میزنم همون صدای خرچ خرچ میده ،، مشکلی پیش میاد؟

  • سلام کاربر ارجمند
   معمولا جای نگرانی نیست و اگر اختلالی در وضعیت طبیعی بدن، مثلا در مورد شما اختلال بینایی و یا در موارد دیگر اختلال تنفسی و عصبی، ایجاد نکرده به خودی خود جذب می شود
   برای اطمینان خاطر می توانید موضوع را با پزشک در میان بگذارید

 4. همسر من مبتلا به کرونا شدن بدون اینکه لوله ایی داخل دهنش باشه بدون دلیل این مشکل به وجود اومده ،باید ماسک اکسیژن وصل باشه بهش ولی بعدش دچار این مشکل میشه،بعد از گردن امروز صورتش اینطوری شد،خطرناکه؟

  • سلام کاربر ارجمند
   بهتره تحت نظر پزشک باشند و ویزیت شوند
   شرایط هر بیمار با توجه به موقعیتی که سپری کرده و در آن حضور دارد متفاوت است

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد